Raport z Polski Wydarzenia

Kierownik pociągu SKM w Warszawie uratował życie podróżnemu

Bohaterska postawa świadków zdarzenia, a także kierownika pociągu Warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej pozwoliła uratować ludzkie życie.

Defibrylatory AED znajdują się we wszystkich nowych pojazdach przewoźnika. SKM przeszkoliła także swoich pracowników z zasad udzielania pierwszej pomocy. (Fot. SKM w Warszawie)
Defibrylatory AED znajdują się we wszystkich nowych pojazdach przewoźnika. SKM przeszkoliła także swoich pracowników z zasad udzielania pierwszej pomocy. (Fot. SKM w Warszawie)

Do zdarzenia doszło na stacji PKP Warszawa Służewiec. U jednego z mężczyzn oczekujących na pociąg doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Świadkowie zdarzenia skontaktowali się z dyspozytorem numeru alarmowego, który poinstruował ich w udzieleniu pierwszej pomocy.

Jednocześnie służby ratunkowe podjęły próbę kontaktu z kierownikiem pociągu Warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, który dojeżdżał do stacji PKP Warszawa Służewiec. W nim bowiem znajdował się defibrylator AED.

Kierownik składu zatrzymał pociąg na stacji i wybiegł z urządzeniem do poszkodowanego. Zajął się nim i przy pomocy defibrylatora AED kontynuował resuscytację.

– Podbiegła do mnie kobieta i zaalarmowała, że umiera człowiek – relacjonuje Pan Robert, kierownik pociągu. – Zabrałem ze składu defibrylator AED, wcześniej masażu serca dokonywała inna osoba. Odsłoniliśmy klatkę piersiową, podłączyłem elektrody i użyłem mocy. Mężczyzna, który był już cały siny, zaczął od razu oddychać.

 

W momencie kiedy na miejsce dotarł zespół ratownictwa, pacjent był defibrylowany. Przywrócony mu został oddech i krążenie.

Pociągi warszawskiej SKM wyposażone w defibrylatory AED

– Ratownicy Medyczni po przybyciu na miejsce podpięli swój defibrylator. Powiedzieli, że to była bardzo dobrze przeprowadzona akcja i dzięki temu udało się tego człowieka uratować – podkreślił Robert.

 

Po nagłośnieniu całej akcji w mediach społecznościowych słowa uznania spływają nie tylko do dyspozytorów numeru alarmowego, ale także kierownika pociągu i Warszawskiej SKM-ki.

Wielkie brawa również od redakcji Raportu Kolejowego!

Dodaj komentarz