Analizy Pasażer Wydarzenia

Koleje Dolnośląskie przewiozły w 2020 roku 9,1 mln pasażerów [RAPORT]

Koleje Dolnośląskie przewiozły w ubiegłym roku ponad 9,1 mln pasażerów. Jak wynika z informacji dolnośląskiego przewoźnika, na każdego mieszkańca regionu przypadają 3 podróże pociągiem. Spółka zwiększyła też udział w krajowym rynku przewozów kolejowych, obliczany według liczby przewiezionych osób o ponad 4 proc.

Fot. KD

W roku 2020 na pokład polskich pociągów wsiadło 126,7 mln pasażerów mniej niż w roku 2019. Spadek tej liczby to efekt pandemii – ograniczenia mobilności i czasowego zamknięcia części gospodarki.

Mniej pasażerów i mniej przewiezionych ładunków. UTK podsumowuje 2020 r.

– To był trudny rok dla całego sektora transportu publicznego. Pomimo ogólnego spadku liczby pasażerów zwiększyliśmy udział w rynku przewozów pasażerskich  – zauważył Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Analizując wyniki przewozowe, widać związek pomiędzy wprowadzaniem obostrzeń w różnych obszarach życia społecznego a znacznymi, okresowymi spadkami liczby pasażerów. Gdy te ograniczenia znoszono – podróżni wracali. Nasze działania związane z bezpieczeństwem w trakcie epidemii COVID-19 dodatkowo to zaufanie pasażerów do KD ugruntowały – dodaje.

 

Wpływ pandemii na wyniki przewozowe jest zauważalny. 2020 rok to pierwszy rok w historii spółki ze spadkiem liczby pasażerów. Można go porównać z 2017 rokiem, kiedy to Koleje Dolnośląskie przewiozły niespełna 9,4 mln pasażerów.

Rok innowacji i inwestycji

Czytaj dalej >