Pasażer Wydarzenia

Koleje Dolnośląskie wyposażą pociągi w defibrylatory

Koleje Dolnośląskie zakupiły 44 defibrylatory. Specjalistyczny sprzęt medyczny do przywrócenia akcji serca dostępny będzie w pojazdach przewoźnika.

"<yoastmark

Pierwszych dziewięć defibrylatorów przewoźnik zainstaluje w pojazdach spalinowych. Producent bowiem nie wyposażył fabrycznie pojazdów w taki sprzęt. Inaczej jest ze składami, które Koleje Dolnośląskie nabyły w ostatnich latach.

Do czerwca KD wyposażą w defibrylatory wszystkie swoje pojazdy.

Bezpieczeństwo pasażerów jest najwyższą wartością, dlatego postanowiliśmy doposażyć pociągi, aby w każdym z nich znajdował się nowoczesny defibrylator mogący uratować życie – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich. – Nasze drużyny konduktorskie są przeszkolone z zakresu używania tych urządzeń. Na szczęście jednak jeszcze nigdy nie musiały korzystać z tej wiedzy w praktyce na pokładzie pociągu Kolei Dolnośląskich.

 

Po zakończeniu montażu defibrylatory będą dostępne we wszystkich 88 pociągach Kolei Dolnośląskich. Wartość całego zamówienia przekroczy 200 tys. złotych. Przewoźnik już montuje urządzenia w swoich pojazdach. Wszystkie udostępni do połowy czerwca.

Defibrylację wykonuje się w wypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Użycie specjalistycznego sprzętu zwiększa szanse przeżycia do 70%. Zajęcia z obsługi defibrylatorów są stałym elementem okresowych szkoleń drużyn konduktorskich z zakresu BHP, a także pierwszej pomocy.

Przy konieczności użycia sprzętu pasażerowie mogą skorzystać z urządzenia znajdującego się na pokładzie pociągu i samodzielnie, lub w asyście drużyny konduktorskiej, przeprowadzić zabieg defibrylacji serca. Po włączeniu urządzenia, wydaje ono komendy głosowe, które pozwalają etapami przejść przez proces reanimacji.

Dodaj komentarz