Pasażer

Koleje Śląskie: linia S9 zyskuje na popularności

Obłożenie pociągów Kolei Śląskich na linii S9 rośnie z miesiąca na miesiąc. W lutym z usług przewoźnika na trasie CzęstochowaTarnowskie Góry skorzystało ponad 34,7 tys. pasażerów.

Najwięcej pasażerów Kolei Śląskich niezmiennie wsiada na dworcach w Częstochowie i Zawierciu.
Najwięcej pasażerów Kolei Śląskich niezmiennie wsiada na dworcach w Częstochowie i Zawierciu.

Pierwsze pociągi linią S9 pojechały 10 grudnia 2023 r. Do końca roku między Częstochową a Tarnowskimi Górami przejechało 24 848 osób.

– Po kwartale widzimy, że tendencja obłożenia składów na linii S9 jest wzrostowa. Średnia dzienna liczba pasażerów w grudniu wynosiła 1129 osób, w styczniu 1144, a w lutym 1197 – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

 

Dane prezentowane przez śląskiego przewoźnika pochodzą z liczników zamontowanych w pojazdach. Na sumę zaś składa się liczba pasażerów wchodzących do pociągów na poszczególnych dworcach, stacjach i przystankach.

Najbardziej oblegane przystanki i połączenia

Najwięcej pasażerów niezmiennie wsiada na dworcach w Częstochowie (8701 osób w lutym) i Zawierciu, w lutym to odpowiednio 8,7 tys. i 6 tys. osób. Na stacji Pyrzowice Lotnisko do pociągów regionalnego przewoźnika wsiadło w lutym 2,5 tys. osób (w grudniu i styczniu odpowiednio 2,1 tys. i 2,5 tys. osób).

10 par pociągów każdego dnia

Od uruchomienia połączenia na S9, na tory między Częstochową a Tarnowskimi Górami codziennie wyjeżdża 10 par pociągów Kolei Śląskich. Linię S9 obsługują popularne „Elfy 2”, które kursują średnio co 2,5 godziny. W marcu pojawi się pierwsza korekta w rozkładzie. Na wniosek podróżnych, od 28 marca, po udostępnieniu toru nr 1 na stacji Zawiercie, zmodyfikowany zostanie rozkład jazdy dwóch pociągów na linii S9 przyjeżdżających do Zawiercia po godz. 8. Zmiany ułatwią przesiadki na pociągi dalekobieżne “do” i “z” Warszawy. Kolejna korekta rocznego rozkładu jazdy na kolei jest zaplanowana na 9 czerwca. W letnim rozkładzie jazdy będzie można spodziewać się kolejnych zmian godzin kursowania pociągów na linii S9, o które wnioskowali pracownicy firm obsługujących lotnisko Katowice Airport.

Dodaj komentarz