Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Koleje Wielkopolskie z nowym zapleczem

Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego w Wągrowcu oficjalnie otwarty! Inwestycja kosztowała blisko 70 mln zł. W obiekcie mieści się m.in. automatyczna myjnia pojazdów szynowych. Ponadto – stanowiska z symulatorem jazdy, na którym szkolić będą się przyszli i obecni maszyniści Kolei Wielkopolskich.

W punkcie obsługiwane będą spalinowe zespoły trakcyjne. Działalność PUT w Wągrowcu będzie obejmowała wykonywanie przeglądów taboru, a także usuwanie mniejszych awarii i uszkodzeń taboru oraz wykonywanie innych czynności związanych z bieżącym utrzymaniem pojazdów.

Redakcja „Raportu Kolejowego” mogła z bliska przyglądać się prowadzonym pracom. Relacja z odwiedzin na trwającej jeszcze budowie TUTAJ.

Wyposażenie Punktu Utrzymania Taboru Kolejowego w Wągrowcu

 

W skład zaplecza technicznego do obsługi pojazdów szynowych wchodzą dwie w pełni wyposażone hale. Hala Główna będzie miejscem przeznaczonym do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego, a także sprzątania wnętrz pojazdów. Z kolei Hala Postojowa posłuży do odstawiania pojazdów w czasie oczekiwania rozkładowego pomiędzy kursami. Punkt utrzymania ma imponującą pojemność. W całym obiekcie możliwe jest odstawienie nawet 9 pojazdów.

O inwestycji Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział:

– Techniczna sprawność pojazdów jest bezdyskusyjna. Mając własny Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego nie jesteśmy zależni od innych wykonawców. Serwis możemy wykonać szybciej, sprawniej, a także lepiej. Taki jest zamysł tego dużego przedsięwzięcia, finansowanego za naszym pośrednictwem w dużej części z budżetu europejskiego.

 

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podkreślił z kolei i przypomniał, że dzięki ogromnemu wysiłkowi Samorządu Województwa dysponujemy dziś znaczącą flotą taboru kolejowego. Teraz podstawowym zadaniem jest właściwe jego utrzymanie i serwisowanie, które do tej pory było wykonywane w najróżniejszych miejscach.

– Od dziś będzie to możliwe w warunkach rzeczywiście komfortowych o wysokim standardzie – powiedział wicemarszałek Jankowiak, dziękując jednocześnie pomysłodawcy, a także wykonawcy za sprawne przeprowadzenie inwestycji.

 

Podczas uroczystości na teren hali przeglądowej wjechał skład Kolei Wielkopolskich. Nowoczesny Punkt Utrzymania Taboru w Wągrowcu jest projektem współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 69 019 261,27 zł, w tym wartość dofinansowania przyznanego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego to 34 055 454,85 zł.

Na zdjęciu: Marszałek Marek Woźniak z wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem i Prezesem KW Markiem Nitkowskim
Na zdjęciu: Marszałek Marek Woźniak z wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem, a także z Prezesem KW Markiem Nitkowskim

Koleje Wielkopolskie codziennie uruchamiają kilkaset pociągów. Jednym z podstawowych elementów, o jakie troszczy się spółka należąca do Samorządu Województwa Wielkopolskiego, jest bezpieczeństwo. Punkty utrzymania taboru kolejowego zapewniają możliwość sprawnych przeglądów serwisowych i napraw taboru. Pozwala to zachować płynność kursowania pociągów w ramach planowanych połączeń.

Dodaj komentarz