Inwestycje Raport z Polski

Kolejne remonty kolejek wąskotorowych w Polsce

Miłośników kolejek wąskotorowych z pewnością ucieszy fakt, że do remontu trafią kolejne składy oraz trasy przejazdu. Niemal równolegle wykonawcy przeprowadzą modernizacje kolejki w Jędrzejowie oraz pomorskiej Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Fot. Żuławska Kolej Dojazdowa
Fot. Żuławska Kolej Dojazdowa

Remont wagonu pasażerskiego w Jędrzejowie

Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach wystosował zamówienie na wykonanie renowacji pudła wagonu pasażerskiego Bxhpi typu „letniak”. Pojazd ten wchodzi w skład taboru kolejki wąskotorowej jeżdżącej w Jędrzejowie. Jest to model na bazie wagonu 3Aw i, jak zaznaczono w zamówieniu, po zakończeniu remontu „letniak” musi zachować dotychczasowe wymiary, to jest szerokość zewnętrzną 2350 milimetrów, długość 15040 milimetrów i wysokość 3040 milimetrów.

Renowacja wagonu będzie obejmowała, między innymi:

  • oczyszczenie, a także impregnację belek konstrukcyjnych,
  • wykonanie poszycia zewnętrznego z desek sosnowych typu elewacyjnego,
  • wstawienie nowych ościeży okiennych,
  • odrestaurowanie ramy stalowej za pomocą piaskowania,
  • remont krzesełek pasażerskich,
  • gruntowne wyremontowanie wystroju wewnętrznego: ścian, sufitu oraz podłogi.

Termin składania ofert mija 20 maja 2022 roku. Firmy zainteresowane przyjęciem zamówienia więcej informacji znajdą pod adresem internetowym: http://www.bip.pk.kielce.pl/renowacja-pudla-wagonu-pasazerskiego-bxhpi-typu-letniak-na-bazie-wagonu-3aw-wraz-z-wyposazeniem-wchodzacego-w-sklad-taboru-kolejki-waskotorowej-w-jedrzejowie/.

 

Modernizacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej

Na Pomorzu funkcjonuje obecnie tylko jedna kolejka wąskotorowa – jest nią Żuławska Kolej Dojazdowa. Obecnie jest traktowana czysto turystycznie, ale podpisana 13 maja 2022 roku umowa o dofinansowanie ze środków unijnych na renowację i rozbudowę prawdopodobnie pozwoli na wykorzystanie ŻKD jako elementu sieci transportu pasażerskiego w regionie.

Zgodnie z informacjami podanymi w projekcie do umowy, wykonawca zmodernizuje odcinki pomiędzy stacjami Prawy Brzeg Wisły – Stegna Sztutowo, a także Stegna – Nowy Dwór Gdański – Nowy Dwór Gdański Cmentarz.

Póki co przygotowywana będzie dokumentacja – zarówno studium wykonalności, jak i raport określający wpływ na środowisko. Szacuje się, że niezbędne dokumenty sporządzone zostaną do sierpnia przyszłego roku.

Milion złotych z przyjętych w projekcie kosztów wynoszących 1,2 miliona pokryje dofinansowanie unijne. Modernizacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej może być szansą na przywrócenie jej należnego miejsca w transporcie pasażerskim na Pomorzu. W latach osiemdziesiątych ŻKD stanowiła bowiem właściwie jeden z podstawowych środków komunikacji, także towarowej.

Dodaj komentarz