Tramwaje

Kolejne gdańskie tramwaje mają swoich patronów [ZDJĘCIA]

Kolejne gdańskie tramwaje mają swoich patronów. Zostali nimi gdańscy duchowni – ks. Bronisław Komorowski, ks. Marian Górecki i ks. Bruno Binnebesel – którzy zginęli z rąk hitlerowców. Uroczystość nadania imion odbyła się na pętli tramwajowej w Brzeźnie w sobotę 19 września.

Gdańskie tramwaje otrzymały imiona trzech księży: Bronisław Komorowski, Marian Górecki i Bruno Binnebesel. (Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele miasta Gdańska, Kurii Metropolitalnej, proboszczowie lokalnych parafii oraz rodzina ks. Bruna Binnebesela.

–  Cieszę się, że w przestrzeni Gdańska wraz z pasażerami tych tramwajów będą krążyły nazwiska symbole  osób, które stały na czele swoich wspólnot, które w bardzo trudnym czasie opowiadały się po stronie wartości. Nie ich postawy będą dla nas przykładem – mówił podczas uroczystości Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Nowych patronów zyskały tramwaje Alstom NGd99 w kremowo-niebieskiej barwie. Swoją kolorystykę zyskały w latach 2017-18.

Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

– Kiedy mówimy o polityce historycznej zapominamy, że polityka historyczna ma łączyć – mówił obecny na uroczystości Józef Binnebesel.  – Szukając polityki historycznej nie szukajmy dziadka w Wehrmachcie, szukajmy Onkla Brunona (tak w rodzinie nazywano ks. B. Binnebesela). Każdy z nas ma jakiegoś onkla Brunona, oni mają różne imiona, jeden się Hans nazywa, drugi Iwan, trzeci Mosze. Każdy z nas ma rany, zbierajmy te imiona i na te rany kładźmy. Onkel Bruno łączy. Bardzo się cieszę, że mogliśmy przyjechać do Gdańska, włączyć się w historię tego miast.

Niedawno swoich patronów zyskały też inne gdańskie tramwaje. O uroczystościach pisaliśmy tu:

49. gdański tramwaj PESA Jazz Duo ma swoich patronów [ZDJĘCIA]

Źródło: gdansk.pl