Inwestycje Przewozy towarowe Wydarzenia

Kolejowa obwodnica Inowrocławia usprawni przewóz towarów ze Śląska nad morze

Kolejowa obwodnica Inowrocławia usprawni przewóz towarów na linii Mimowola – Jaksice. Inwestycja pozwala ominąć stację Inowrocław. Na zwiększenie możliwości przewozów towarowych koleją na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczono w ostatnich latach ponad 150 mln zł.

Fot. Alicja Dzierbicka / PKP PLK

Z kolejowej obwodnicy miasta każdego dnia korzysta ok. 40 składów. Torami jadą m.in. składy transportujące towary ze Śląska do trójmiejskich portów morskich. Wcześniej pociągi kursowały na linii z prędkością 60 km/h, teraz pojadą nawet 80 km/h.

PLK we wrześniu i październiku wymieniły jeden z dwóch torów na 7-kilometrowym odcinku linii. Prace objęły także wymianę podkładów w torze na stacji Jaksice.

Zadanie zrealizowało Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o. z Gdańska. Wartość prac to 6 mln zł netto ze środków budżetowych.

150 mln zł na sprawniejsze przewozy towarów po torach w woj. kujawsko-pomorskim

Na realizację zadań, zwiększających konkurencyjność przewozów towarowych względem innych środków transportu, na terenie woj. kujawsko-pomorskiego PLK przeznaczyły w ostatnich latach łącznie ponad 150 mln zł. Krótszy i bardziej ekonomiczny czas jazdy pociągów z cięższymi ładunkami sprawia, że więcej towarów z dróg może trafić na tory. To korzystne, proekologiczne rozwiązanie dla środowiska.

W ubiegłym roku na linii Mimowola – Jaksice, za 2,5 mln zł, przebudowany został wiadukt kolejowy. Dzięki temu przez obiekt przejeżdżają już szybciej także cięższe pociągi towarowe.

Efektywność przewozu ładunków zwiększyła wymiana torów i rozjazdów na tzw. kolejowej obwodnicy Bydgoszczy, między Nową Wsią Wielką i Maksymilianowem, oraz na linii między Dziarnowem a Wapiennem (nr 206), co umożliwiło przewóz większej ilości towarów do cementowni „Kujawy” w Bielawach oraz zakładów w Inowrocławiu i Janikowie.

Dodaj komentarz