global Pasażer Wydarzenia

Koniec eksperymentu kolejowego. Co dalej z biletem za 9 euro?

Właśnie kończy się badanie prowadzone w ostatnich miesiącach odnośnie redukcji emisji dwutlenku węgla, dzięki biletom kolejowym za 9 euro.

Eksperyment rozpoczął się w czerwcu i trwał trzy miesiące. Choć sierpień jeszcze się nie skończył, znamy już pierwsze efekty projektu. Bilet miesięczny o wartości 9 euro (ok. 43 zł), umożliwił podróżnym przejazdy po całym kraju regionalnymi pociągami, metrem, tramwajami i autobusami. Wielu obywateli skorzystało z tej okazji i zrezygnowało z samochodów w drodze do pracy na rzecz komunikacji publicznej. Zapobiegło to emisji 1,8 miliona ton CO2, co odpowiada poziomowi zasilenia około 350 000 domów przez rok.

Bilet miał pomóc złagodzić cios inflacji w niemieckiej gospodarce w obliczu gwałtownego wzrostu cen energii i paliw wywołanego wojną na Ukrainie. Chociaż istnieją obawy dotyczące finansowania biletu i napięć w sieci transportowej, kilku niemieckich polityków chce przedłużenia dotacji w jakiejś formie.

– Musimy znaleźć przekonujące rozwiązanie uzupełniające ogólnokrajowy Bilet na transport lokalny, aby nadal odciążać obywateli, którzy są od niego uzależnieni w czasach rosnących cen i kosztów, powiedziała Petra Berg, minister środowiska i mobilności w zachodnim stanie Saarland.