Pasażer Raport z Polski

Korekta rozkładu jazdy. Jak kursować będą pociągi Kolei Mazowieckich?

Prace na obu torach linii średnicowej wpłyną na kursowanie pociągów Kolei Mazowieckich. Od 11 czerwca zmieni się rozkład jazdy mazowieckiego przewoźnika. Korekta obowiązywać będzie do 2 września. Ruch pociągów odbywać się będzie w tym czasie linią dalekobieżną.

Fot. Koleje Mazowieckie
Fot. Koleje Mazowieckie

Część pociągów z kierunku wschodniego dojedzie do Warszawy Wschodniej bądź Warszawy Stadion. Z kolei niektóre pociągi z kierunku zachodniego rozpoczną lub skończą bieg na stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Główna lub Warszawa Gdańska.

Ponadto, od 20 do 24 czerwca oraz od 21 sierpnia do 2 września, z uwagi na konieczność wprowadzenia zmian w systemie sterowania ruchem kolejowym na stacji Warszawa Zachodnia, wystąpią dodatkowe utrudnienia w kursowaniu pociągów. Najważniejsze z nich będą dotyczyć linii R8 (WarszawaRadom) i R9 (WarszawaDziałdowo). Część pociągów zostanie odwołana, a niektóre będą kursowały w relacji skróconej lub ze zmienionym rozkładem jazdy.

Pozytywną informacją związaną z wprowadzeniem korekty rozkładu od 11 czerwca jest uruchomienie pociągów KM na odcinku OstrołękaChorzele. Będzie to reaktywacja połączeń kolejowych na linii nr 35, nieczynnej od ponad 20 lat. Podróżni otrzymają łącznie 8 par pociągów.

Ponadto, dobrą wiadomością dla pasażerów linii R8 jest krótszy czas przejazdu wybranych pociągów przyspieszonych, m.in. „Radomiaka” czy „Kamiennej”. Pojadą one szybciej od ok. 7,5 do nawet 12 minut.

Od pierwszej soboty wakacji, tj. od 24 czerwca, powraca także flagowe połączenie wakacyjne Kolei Mazowieckich, czyli „Słoneczny” do Ustki. Podobnie, jak w roku ubiegłym, na tory wyruszy również weekendowy pociągSłoneczny – BIS” do Trójmiasta.

Najważniejsze zmiany na poszczególnych liniach:

R2 WarszawaŁuków

Kontynuowane będą prace związane z wymianą systemu sterowania ruchem kolejowym. Spowoduje to bardzo duże ograniczenia w przepustowości oraz wydłużenie czasu przejazdu.
Od 21 czerwca pociągi znów będą mogły rozpoczynać i kończyć bieg w Mińsku Mazowieckim, a od 11 lipca w Mrozach. Rozkład jazdy będzie się bardzo często zmieniał. Od 21 sierpnia rozpocznie się wymiana urządzeń na stacji Sulejówek Miłosna oraz na odcinkach Mińsk MazowieckiSulejówekWarszawa Rembertów. W związku z tym zostaną odwołane wszystkie pociągi SKM Warszawa do/z Sulejówka i części pociągów KM. W określonych terminach pierwsze i ostatnie pociągi KM zostaną zastąpione przez komunikację autobusową.

Przebudowa stacji Ożarów Mazowiecki

R3 WarszawaŁowicz Główny

Na linii wciąż będą trwały prace związane z przebudową stacji Ożarów Mazowiecki.

Do 8 lipca ruch pociągów między Ożarowem Mazowieckim a Warszawą Gołąbki będzie odbywał się jednotorowo. W dniach 8-15 lipca ruch jednotorowy prowadzony będzie od Błonia do Warszawy Gołąbki. Spowoduje to utrudnienia w kursowaniu pociągów. Natomiast od 15 lipca stacja Ożarów Mazowiecki ma już być w pełni funkcjonalna i nie powinno być już utrudnień w kursowaniu pociągów KM.

R7 WarszawaDęblin

Od 12 czerwca nastąpi wznowienie bezpośredniego ruchu pociągów w kierunku Warszawy, pominięty zostanie jednak przystanek Olszynka Grochowska. W związku z ograniczeniami w przepustowości część połączeń zostanie odwołana.

Dodaj komentarz