Wywiady

Krzysztof Łęcki [TAURUS OCHRONA]: Potrafimy zaspokoić potrzeby branży

Prezes Zarządu TAURUS OCHRONA Group Krzysztof Łęcki wyjaśnił zalety i korzyści jakie posiadane przez firmę doświadczenie i innowacyjne zasoby mogą pomóc polskim kolejom w sprawnym funkcjonowaniu.

Panie Prezesie, w styczniu minęły równe trzy dekady obecności na rynku polskim firmy Taurus Ochrona. Czytelnikom należy się jednak wyjaśnienie bowiem nie jesteście, nazwijmy to, klasyczną agencją ochrony. Czy może Pan przybliżyć obszary działania firmy?

30 lat na rynku, to nie lada wyzwanie. Zaczynaliśmy jako mała rodzinna firma głównie oferując usługę ochrony fizycznej. Po 30 latach zatrudniamy ponad 1000 osób w całej Polsce i jesteśmy liderami w zakresie innowacji w branży bezpieczeństwa.

Zakres usług oferowanych naszym klientom również zdecydowanie się poszerzył. Od wielu lat skupiamy się głównie na ochronie elektronicznej, która w porównaniu do ochrony fizycznej daje dużo większe możliwości zabezpieczenia, w szczególności wszelkiego rodzaju obiektów. Ale nie tylko.

Oferujemy również usługi projektowania i montażu systemów zabezpieczenia technicznego tj. alarmy, kamery, kontrole dostępu, inteligentne domy oraz usługi ochrony w tym monitoring systemów zabezpieczenia technicznego z dojazdem Grup Interwencyjnych (GI), ochronę fizyczną, transport wartości oraz ochronę imprez masowych. W swojej ofercie posiadamy również usługi specjalistyczne takie jak – detektywistyka czy audyty bezpieczeństwa.

Niemniej, mówiąc o innowacyjności, mamy głównie na myśli nasze usługi vPATROL oraz vPATROL TOWER, które stanowią alternatywę dla ochrony fizycznej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, oferujemy naszym klientom maksymalną, całodobową ochronę, bez względu na panujące warunku pogodowe oraz infrastrukturę.

Zgodnie z ostatnimi badaniami związanymi z rynkiem ochrony, w Polsce funkcjonuje ok. 5500 firm w branży ochrony osób i mienia. W tej ilości, tylko około 400 firm zajmuje się ochroną elektroniczną, a oferowana jakość tych usług jest różna. My stawiając na innowacje, z pełnym przekonaniem znajdujemy się wśród niewielu firm wykorzystujących nowe technologie na najwyższym poziomie, wiodących prym w zakresie usług zabezpieczenia technicznego.

W naszej strategii istotne miejsca zajmuje również kwestia ochrony danych naszych klientów. Na tą wartość stawiamy mocny nacisk, bo dane naszych klientów to informacja, a tą w dzisiejszych czasach należy chronić nie gorzej, niż inne składniki majątku. Naszym klientom zapewniamy bezpieczeństwo danych na poziomie TIER III, a w obszarze bezpieczeństwa przechowywania danych jest to najwyższy poziom z obecnie dostępnych.

Zanim przejdziemy do spraw związanych z obszarem kolejowym, wiem, że jako jedyni w regionie oferujecie wynajem tajemniczej sali, myślę tutaj o Sali Spotkań Niejawnych – co brzmi jak z najlepszych filmów szpiegowskich. Czy może Pan wyjaśnić, co to jest za miejsce?

Tak, Sala Spotkań Niejawnych, jest to jedyne takie miejsce w regionie. Powstało z myślą o wszystkich, którzy poszukują możliwości spotkania biznesowego, czy pracy w warunkach gwarantujących absolutną izolację od świata zewnętrznego – taką właśnie dajemy gwarancję.

Każdy, kto znajduje się w środku pomieszczenia nie zdoła skomunikować się drogą telefoniczną, mailową z nikim na zewnątrz. Wyeliminowaliśmy również możliwość nagrywania rozmów za pomocą wszelkich urządzeń (również analogowych). Słowem – będąc naszym gościem i korzystając z usługi Sali Spotkań Niejawnych nasz klient otrzymuje od Taurus Ochrona stuprocentową gwarancję, że nic, o czym w Sali rozmawia, nie przedostanie się na zewnątrz.

Stanowi to uzupełnienie naszej oferty w obszarze bezpieczeństwa i jest jednym z nielicznych takich miejsc do wynajmu komercyjnego w skali kraju.

Teraz czas na kolej. Nie mogę nie zapytać skąd pomysł na wejście na kolejowy rynek?

Na rynku kolejowym jesteśmy obecni od lat, ale przy okazji tego wywiadu możemy wyraźnie zaznaczyć, że teraz rozwijamy nasze działania i stawiamy mocno na rozwój naszych produktów właśnie w obszarze rynku kolejowego. Jedną z wartości, jakiej hołdujemy jest umiejętność i możliwość elastycznego dopasowania naszej oferty do konkretnych i specyficznych wymagań naszych klientów.

Jak pokazuje nasze doświadczenie, precyzyjnie skonstruowane narzędzie plus doświadczenie plus najwyższa jakość świadczonych usług, umożliwia skuteczną ochronę mienia a z drugiej strony bardzo dobrą współpracą pomiędzy różnymi biznesami (jakimi jest ochrona a kolej).

Uczestniczyliśmy w wielu projektach „zaprojektuj-wybuduj-chroń”. Jest to bardzo dobre podejście coraz częściej promowane przez obszar kolejowy, gdyż pozwala to na wzięcie pełnej odpowiedzialności przez firmę realizującą usługi gdyż firma ta ma bezpośredni wpływ na formę zabezpieczenia i ochrony. Jednak aby zoptymalizować koszty ochrony i zmaksymalizować koszty wymagana jest wiedza specjalistyczna z zakresu wykorzystania nowoczesnych technologii. Dlatego firmy, które świadczą na rynku tylko ochronę fizyczną nie poradzą sobie z takimi wyzwaniami.

Z tego wynika, że firma posiada już doświadczenie w tym sektorze?

Tak, od kilku lat ściśle współpracujemy z Polską Koleją Państwową w zakresie opracowania planów zabezpieczeń i ochrony CCTV. Coraz częściej dostajemy również zapytania od innych podmiotów związanych z ochroną przejść kolejowych, rogatek, dworców kolejowych itp. Są to miejsca, które wymagają nadzoru, a nasze usługi elektronicznej ochrony w pełni odpowiadają na tą potrzebę. Spełniamy również wszystkie wymogi, aby móc świadczyć usługi w zakresie bezpieczeństwa. Jesteśmy dla PKP zaufanym Partnerem nie tylko ze w względu na rodzaj świadczonych usług, lecz przede wszystkim ze względu na jakość.

Myślę, że jest niewiele firm w Polsce w naszej branży, które posiadają Politykę Zintegrowanego Systemu Zarządzania, na którą składają się systemy zarządzania Jakością (ISO 9001), Środowiskiem (ISO 14001), BHP (45001), Bezpieczeństwa Informacji (ISO 27001) oraz CSR (26000).

Dzięki temu nasi klienci mają pewność, że wszystkie systemy wdrożone przez naszą firmę są zgodne z najwyższymi międzynarodowymi standardami zarządzania. To jeszcze nie koniec. Mamy jasno wytyczony plan rozwoju, który obejmuje wdrożenie kolejnych kompetencji, a co za tym idzie również certyfikatów.

Swoje działania wspieracie hasłem „Innowacje w bezpieczeństwie”. Jakie innowacyjne rozwiązania możecie zaoferować spółkom kolejowym?

Z naszych badań rynkowych właśnie w sektorze kolejowym wynika, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na usługi typu vPATROL oraz vPATROL TOWER, dzięki którym klient ma gwarancję pełnej ochrony, z możliwością podjęcia natychmiastowej interwencji w przypadku wywołania alarmu w obszarze chronionym. Usługi te nie tylko reprezentują najnowocześniejsze rozwiązanie elektronicznej ochrony online, ale również obniżają koszty ochrony i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Ale zacznijmy od początku.

System vPATROL umożliwia dokonywanie zdalnych kontroli bezpieczeństwa na obiekcie z wykorzystaniem zainstalowanego tam systemu kamer i składa się z trzech uzupełniających się usług:

  • wideoweryfikacji,
  • wideoobchodów oraz
  • usług Concierge.

W przypadku wideoweryfikacji kamery analityczne oraz inne wyspecjalizowane systemy składające się z termowizji, radarów, dronów oraz różnych sensorów, automatycznie filtrują zagrożenia identyfikując je jako działanie np. człowieka, pojazdu w strefie chronionej i przesyłają alarm do Centrum Monitorowania Alarmów Taurus Ochrona (CMA). W CMA Dyspozytor weryfikuje te zdarzenia i w określonych przypadkach podejmuje niezbędne działania interwencyjne jak nadanie spersonalizowanych komunikatów głosowych, bądź kieruje Grupę Interwencyjną i niezbędne służby na miejsce zdarzenia.

W przypadku wideoobchodów system automatycznie łączy się z kamerami analitycznymi według ustalonego harmonogramu a Dyspozytor CMA wykonuje obchód obiektu za pomocą kamer, przeglądając je i uważnie identyfikując zagrożenia oraz podejmując działania interwencyjne jak w przypadku wideoweryfikacji.

Usługi concierge są uzupełnieniem w zakresie vPATROL i dotyczą wszelkich działań zdalnych zastępujących działania pracownika ochrony np. zdalne otwieranie szlabanu, furtki, wpuszczanie osób upoważnionych do obiektu po wcześniejszej autoryzacji.

Z kolei usługa vPATROL TOWER jest rozszerzeniem systemu vPATROL. vPATROL TOWER to kompaktowa wieża do zdalnego monitoringu wizyjnego, dzięki której zapewniamy natychmiastową ochronę obiektu lub terenu, bez konieczności instalacji kamer oraz bez względu na infrastrukturę terenu. Wieża wyposażona jest w szereg urządzeń (m.in. kamery z analityką, termowizja, radary, panel fotowoltaiczny, akumulator, głośniki, oświetlenie), dzięki czemu nie ma konieczności montowania systemu kamer na obiekcie. Warte podkreślenia jest to, że szczycimy się umiejętnościami skutecznego wdrażania ściśle dedykowanych narzędzi dla konkretnej branży. Niewykluczone jest więc, ze w niedalekiej przyszłości, będziemy mieli okazję porozmawiać o kolejnym produkcie, który będzie dedykowany dla branży kolejowej.

Przechodząc od teorii do praktyki. Panie Prezesie czym jest ELEKTRONICZNY SYSTEM DO MONITORINGU WIZYJNEGO i jak może być wykorzystany przez branże kolejową?

Technika monitoringu wizyjnego wykorzystywana jest właśnie w usłudze vPATROL TOWER.

Umożliwia ona kontrolę nawet najbardziej rozległego obszaru, dzięki analitycznym kamerom i czujnikom zainstalowanym na maszcie wieży. Inteligentne oprogramowanie analizuje przesyłany obraz i wychwytuje ewentualne zagrożenia, które trafiają bezpośrednio do Centrum Monitorowania Alarmów Taurus Ochrona. Dzięki analizie obrazu w czasie rzeczywistym, Dyspozytor natychmiast podejmuje niezbędne działania interwencyjne jak w przy usłudze vPATROL nadając spersonalizowane komunikaty głosowe i kierując na miejsce Grupy Interwencyjne.

Dzięki temu, że na 7-dmio metrowym maszcie wieży są zainstalowane kamery i czujniki, mamy możliwość monitorowania obszaru o zasięgu nawet do 200 metrów przy wykorzystaniu tylko jednej wieży. Kamery z analityką obrazu pozwalają na natychmiastowe wychwycenie niepokojących działań, eliminując tym samym fałszywe sygnały.

Dodatkowo, własne zasilanie (akumulator) pozwala na ciągłą i nieprzerwaną pracę w przypadku braku dostępu do zasilania sieciowego, a zainstalowane panele solarne wspomagają pracę systemu w przypadku zaniku zasilania. Oprócz tego, wieża wyposażona jest także w lampę oświetleniową, umożliwiającą doświetlenie chronionego obszaru.

Ten system może być wykorzystywany w każdym miejscu bądź obiekcie. Jest to niezależne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się na przejazdach, dworcach, w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Nasze systemy pozwalają na wykrywanie niepożądanych zdarzeń i zachowań oraz wspierają pracowników patrolujących.

Jakiego zaangażowania wymaga obsługa tych systemów?

W tym momencie najlepiej przemawiają obrazy, dlatego zachęcam do obejrzenia naszego filmiku na kanale „Taurus Ochrona – innowacje w bezpieczeństwie” na platformie YouTube.

Niemniej, żeby zobrazować wszystko słowami, kluczowym elementem jest zaprojektowanie miejsca ustawienia wieży vPATROL TOWER oraz pola „widzenia” kamer. Zajmuje się tym grono naszych specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w projektowaniu obszarów do ochrony.

Dalej, wieżę oczywiście trzeba przetransportować, ustawić, skonfigurować.

Jak już wieża stoi na miejscu docelowym, na pole „widzenia” kamer nakładana jest analityka obrazu – to nic innego, jak algorytm wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji (AI) pozwalający kamerom stwierdzić, czy na obszar chroniony wchodzi np. pies, czy osoba niepożądana lub wjeżdża pojazd niepożądany. Oczywiście kamery mają reagować wyłącznie na wtargnięcia niepożądane (czyli na tym przykładzie – człowiek lub pojazd).

Z chwilą, kiedy analityka pozytywnie zweryfikuje obiekt, wywołany jest alarm, a sygnał alarmowy przekazywany jest do Centrum Monitorowania Alarmów Taurus Ochrona, gdzie automatycznie pojawia się na specjalnie do tego przygotowanych monitorach. Obsługujący te zdarzenia Dyspozytorzy rozpoczynają wówczas postępowanie zgodnie z wcześniej przygotowanymi scenariuszami.

Powyższe informacje to tylko część naszego zaangażowania, ale te informacje pokazują, że w przygotowanie oraz obsługę jest zaangażowane spore grono osób (od planowania, przez logistykę, Centrum Monitorowania Alarmów aż po Grupy Interwencyjne). Z naszej perspektywy – my podpisujemy się pod jakością tak świadczonych usług ochrony, zapewniamy naszym Klientom spokój i pewność, że są w dobrych rękach – a tego nie da się zrealizować bez zgranej i profesjonalnej kadry pracowników, doświadczenia i misji, której immanentną cechą jest dążenie do doskonałości.

… a jakie korzyści może dać na przykład spółce PKP Polskie Linie Kolejowe, która odpowiada za zarządzanie siecią linii kolejowych?

PKP PLK jest klientem, który ze względu na swoją specyfikę działania ma bardzo wysokie oczekiwania i sprostać im potrafią wyłącznie te podmioty, które w swojej filozofii działania mają jakość – Taurus Ochrona idzie jeszcze o krok dalej – my oprócz podobnej filozofii działania dodajemy nasze doświadczenie, nacisk na rozwój oraz gotowość do poszukiwania najnowocześniejszych rozwiązań w branży ochrony, które znajdują swoje odzwierciedlenie w postaci dedykowanych produktów i usług.

Nie ma w branży ochrony innej drogi. Musimy sobie jasno powiedzieć, że MY chronimy przed kradzieżami, żeby nasz KLIENT nie miał przestojów w swojej działalności, co jest powodem generowania wysokich kosztów działalności, na jaką mało kto w dzisiejszym świecie chce i może sobie pozwolić. My działamy mając to właśnie na uwadze, cały czas pracując nad doskonaleniem swoich usług, a te wartości powodują, że jesteśmy świadomym i dobrze przygotowanym do współpracy partnerem.

Najważniejszą korzyścią jest z pewnością ograniczenie kradzieży i dewastacji infrastruktury kolejowej, która przekłada się m.in. na bezpieczeństwo podróżnych. Dzięki natychmiastowej reakcji na zdarzenie (np. komunikat głosowy) możemy wpłynąć na ograniczenie takich działań. Dodatkowo, sama wieża jest elementem prewencyjnym, informując w widoczny sposób, że teren jest monitorowany.

Niezmiernie ważnym elementem jest również materiał, który jest rejestrowany podczas zdarzenia. Taki materiał może być następnie udostępniony odpowiednim służbom w celu dalszej identyfikacji sprawców.

Wieża vPatrol Tower może być również wykorzystywana podczas budowy bądź remontów infrastruktury kolejowej a także w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży.

Jak wygląda nawiązanie współpracy z Pana firmą?

Nic prostszego – wystarczy telefon lub mail (dla większego ułatwienia podajemy je poniżej). Telefon +48 667 669 500 lub mail vpatrol.tower@taurus-ochrona.pl

Rozmawiał RK