Wywiady

Krzysztof Łęcki [TAURUS OCHRONA]: Potrafimy zaspokoić potrzeby branży

Swoje działania wspieracie hasłem „Innowacje w bezpieczeństwie”. Jakie innowacyjne rozwiązania możecie zaoferować spółkom kolejowym?

Z naszych badań rynkowych właśnie w sektorze kolejowym wynika, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na usługi typu vPATROL oraz vPATROL TOWER, dzięki którym klient ma gwarancję pełnej ochrony, z możliwością podjęcia natychmiastowej interwencji w przypadku wywołania alarmu w obszarze chronionym. Usługi te nie tylko reprezentują najnowocześniejsze rozwiązanie elektronicznej ochrony online, ale również obniżają koszty ochrony i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Ale zacznijmy od początku.

System vPATROL umożliwia dokonywanie zdalnych kontroli bezpieczeństwa na obiekcie z wykorzystaniem zainstalowanego tam systemu kamer i składa się z trzech uzupełniających się usług:

  • wideoweryfikacji,
  • wideoobchodów oraz
  • usług Concierge.

W przypadku wideoweryfikacji kamery analityczne oraz inne wyspecjalizowane systemy składające się z termowizji, radarów, dronów oraz różnych sensorów, automatycznie filtrują zagrożenia identyfikując je jako działanie np. człowieka, pojazdu w strefie chronionej i przesyłają alarm do Centrum Monitorowania Alarmów Taurus Ochrona (CMA). W CMA Dyspozytor weryfikuje te zdarzenia i w określonych przypadkach podejmuje niezbędne działania interwencyjne jak nadanie spersonalizowanych komunikatów głosowych, bądź kieruje Grupę Interwencyjną i niezbędne służby na miejsce zdarzenia.

W przypadku wideoobchodów system automatycznie łączy się z kamerami analitycznymi według ustalonego harmonogramu a Dyspozytor CMA wykonuje obchód obiektu za pomocą kamer, przeglądając je i uważnie identyfikując zagrożenia oraz podejmując działania interwencyjne jak w przypadku wideoweryfikacji.

Usługi concierge są uzupełnieniem w zakresie vPATROL i dotyczą wszelkich działań zdalnych zastępujących działania pracownika ochrony np. zdalne otwieranie szlabanu, furtki, wpuszczanie osób upoważnionych do obiektu po wcześniejszej autoryzacji.

Z kolei usługa vPATROL TOWER jest rozszerzeniem systemu vPATROL. vPATROL TOWER to kompaktowa wieża do zdalnego monitoringu wizyjnego, dzięki której zapewniamy natychmiastową ochronę obiektu lub terenu, bez konieczności instalacji kamer oraz bez względu na infrastrukturę terenu. Wieża wyposażona jest w szereg urządzeń (m.in. kamery z analityką, termowizja, radary, panel fotowoltaiczny, akumulator, głośniki, oświetlenie), dzięki czemu nie ma konieczności montowania systemu kamer na obiekcie. Warte podkreślenia jest to, że szczycimy się umiejętnościami skutecznego wdrażania ściśle dedykowanych narzędzi dla konkretnej branży. Niewykluczone jest więc, ze w niedalekiej przyszłości, będziemy mieli okazję porozmawiać o kolejnym produkcie, który będzie dedykowany dla branży kolejowej.

Przechodząc od teorii do praktyki. Panie Prezesie czym jest ELEKTRONICZNY SYSTEM DO MONITORINGU WIZYJNEGO i jak może być wykorzystany przez branże kolejową?

Technika monitoringu wizyjnego wykorzystywana jest właśnie w usłudze vPATROL TOWER.

Umożliwia ona kontrolę nawet najbardziej rozległego obszaru, dzięki analitycznym kamerom i czujnikom zainstalowanym na maszcie wieży. Inteligentne oprogramowanie analizuje przesyłany obraz i wychwytuje ewentualne zagrożenia, które trafiają bezpośrednio do Centrum Monitorowania Alarmów Taurus Ochrona. Dzięki analizie obrazu w czasie rzeczywistym, Dyspozytor natychmiast podejmuje niezbędne działania interwencyjne jak w przy usłudze vPATROL nadając spersonalizowane komunikaty głosowe i kierując na miejsce Grupy Interwencyjne.