Pasażer

Łódzka Kolej Aglomeracyjna podsumowuje rok i prezentuje plany na najbliższe miesiące

Fot. MOs810 / Wikimedia / CC

Na pokład pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w roku 2019 wsiadło ponad 6 mln pasażerów. W porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost o 27 proc. Które trasy cieszyły się największą popularnością? Gdzie odnotowana została największa frekwencja? O tym i o planach na 2020 r. opowiedzieli przedstawiciele przewoźnika podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Modernizacje torów, wzmocnienie poolu taborowego, zwiększenie liczby połączeń i wzrost liczby pasażerów, a także rozwój sieci sprzedaży biletów – tak w skrócie można podsumować miniony rok na kolei w województwie łódzkim. Z usług przewoźnika skorzystało w minionych 12 miesiącach o 1,3 mln osób więcej niż w roku 2018 (prawie 4,7 mln osób).

– Ten imponujący wynik osiągnęliśmy pomimo prowadzonych, przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ,prac remontowych na większości linii obsługiwanych przez ŁKA – informowali przedstawiciele spółki podczas konferencji prasowej w UMWŁ.

 

Jak wynika z zaprezentowanych statystyk, najwięcej osób skorzystało z pociągów kursujących na trasie Łódź Kaliska – Łowicz. Najwyższy wzrost frekwencji odnotowano zaś na linii Łódź Widzew – Skierniewice/Warszawa Wschodnia.

Rok 2019 to także czas wielu inwestycji. Spółka zakończyła drugi etap rozwoju. W ostatnim kwartale roku do Łodzi dotarł ostatni z 14 zamówionych Impulsów. Pociągi wykorzystywane są obecnie do obsługi nowych połączeń oraz do wzmocnienia przewozów na wcześniej obsługiwanych trasach.

– Łódzki przewoźnik, jako pierwszy otrzymał flagowy produkt nowosądeckiego producenta – pociąg Impuls II generacji. Spółka dysponuje obecnie 34 pociągami. W stosunku do 2018 roku zwiększyła dwukrotnie podaż miejsc w jednostkach – czytamy na stronie ŁKA.