Tramwaje

Lokalni artyści ozdobią nowe przystanki tramwajowe w Toruniu

Na nowej linii tramwajowej na północ Torunia podziwiać będzie można dzieła lokalnych artystów. Ich prace znajdą się na 10 przystankach, nazwanych Przystankami Dobrej Energii.

Otwarcie nowej linii tramwajowej, łączącej centrum miasta z Osiedlem Jar, zaplanowano na 25 sierpnia. Wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło „Załaduj się dobrą energią”. W ramach inwestycji powstały Przystanki Dobrej Energii.

Jadąc tramwajem rano pasażerowie bywają zaspani i zdenerwowani, po pracy – zmęczeni. Dlatego – za sprawą toruńskich artystów – Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu chce ich doładować pozytywną energią, która sprawi, że się uśmiechną.

Dziesięć wiat (siedem przystanków), które nie będą porośnięte roślinnością, artyści zaprojektowali tak, by działały pozytywnie na korzystających z nich pasażerów. Każdy z przystanków nawiązuje do dobrych postaw i emocji, także związanych z podróżowaniem. Jest więc m.in. Przystanek Uśmiechu, Dobrego Słowa, Życzliwości czy Uskrzydlony Przystanek.

Na każdej z wiat umieszczona zostanie informacja z nazwą przystanku i autorem projektu, a także kodem QR, który odnosić będzie do zakładki na stronie MZK, zawierającej ideę objazdowej galerii oraz biogramy poszczególnych artystów. W ten sposób miasto chce również promować swoich utalentowanych mieszkańców.

Inauguracja Przystanków Dobrej Energii  towarzyszyć będzie otwarciu nowej linii tramwajowej 25 sierpnia 2023 r. Podczas parady tramwajów, która ruszy o godz. 15.30 z al. Solidarności każdy z tramwajów zatrzyma się na jednym z  przystanków, gdzie dla pasażerów przewidziane są krótkie animacje, nawiązujące do jego charakteru.

Lista Przystanków Dobrej Energii i ich autorzy:

 • Przystanek Długa: Przystanek Dobrego Słowa – autor aranżacji Krzysztof Białowicz
 • Przystanek Koniuchy: Uskrzydlony Przystanek – autorka aranżacji: Katarzyna Ostrowska
 • Przystanek Elektryczna: Rajski Przystanek – autorka aranżacji: Monika Bojarska
 • Przystanek Wiśniowieckiego: Przystanek Pogody Ducha – autor aranżacji: Rafał Drzycimski
 • Przystanek Freytaga (2 wiaty): Przystanek Życzliwości – autor aranżacji: Nikodem Pręgowski
 • Przystanek Hubego (2 wiaty): Przystanek Przyjaźni – autorka aranżacji: Matylda Sutuła
 • Przystanek Grasera (2 wiaty): Przystanek Uśmiechu – autor aranżacji: Marcin Treichel
 • Autorką logo Przystanków Dobrej Energii jest Wiesława Nowek-Komołowska

Po otwarciu linii MZK Toruń zaprasza do przejażdżek tramwajem, a także oglądania przystankowych dzieł sztuki!

Otwarciu nowej linii tramwajowej towarzyszy hasło „Załaduj się dobrą energią”.  Ma ono podkreślać najważniejsze korzyści płynące z nowego rozwiązania komunikacyjnego:

 • nowoczesny transport,
 • zeroemisyjność,
 • możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście.

“Załaduj się dobrą energią”! Znamy szczegóły otwarcia nowej linii tramwajowej w Toruniu

„Dobra energia” odnosi się zatem zarówno do kwestii ekologii, energicznego przemieszczania się, ale także do tworzenia pozytywnego klimatu miasta, w którym dba się o wygodę i dobre samopoczucie mieszkańców.

Dodaj komentarz