Tramwaje Wywiady

Marcin Grzyb, PESA Bydgoszcz: Przed nami próba sił [WYWIAD]

Chcemy pozyskać zamówienia na rynku polskim i zagranicznym, aby zapewnić produkcję 80-90 sztuk pojazdów rocznie – mówi Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży LRV PESA Bydgoszcz. Producenta pojazdów szynowych znad Brdy pytamy o sukcesy minionego roku i założenia na rok 2023.

PESA Bydgoszcz, jako producent taboru szynowego, buduje silną pozycję nie tylko w Polsce, ale i na rynkach zagranicznych. W jakich krajach startujecie do przetargów?

PESA Bydgoszcz swoją obecność coraz bardziej zaznacza na rynku czeskim, niemieckim oraz włoskim. Wchodzimy także do Estonii, która pod kątem biznesowym jest dla nas krajem nowym. Z uwagi na sytuację za naszą wschodnią granicą, zakończyliśmy współpracę z rynkiem rosyjskim. Czasowo zawiesiliśmy także starania na rynku ukraińskim. Mamy jednak nadzieję szybkiego zakończenia konfliktu i powrotu do współpracy z Ukrainą, którą do tej pory bardzo sobie ceniliśmy.

Rok 2022 był dla wielu przedsiębiorstw rokiem trudnym, ale też bardzo intensywnym. Czym PESA Bydgoszcz może się pochwalić w tym okresie?

Z całą pewnością sukcesem jest wygrana w przetargu na dostawę 46 tramwajów dla Bydgoszczy – miasta, w którym mamy swoją siedzibę. Wartość podpisanej umowy to 488 mln zł brutto. Zrealizujemy także umowę na dostawę 4 tramwajów dla Sofii – dla Stoliczen Elektrotransport EAD. Podpisany w 2022 r. kontrakt wart jest 49 mln zł brutto. To kolejne w ostatnich latach zamówienie dla tego przedsiębiorstwa.

Wśród kontraktów znajduje się także umowa na naprawę główną wózków SWING dla Tramwajów Szczecińskich, której koszt wyceniliśmy na 6,5 mln zł brutto. Jakie plany ma PESA Bydgoszcz na 2023 r.?

Chcemy pozyskać zamówienia na rynku polskim i zagranicznym, tak, aby zapewnić produkcję rzędu 80-90 pojazdów rocznie. Stoimy przed wyzwaniem – podtrzymaniem obecności na rynku lokalnym, a także w Rumunii i Bułgarii. Przed nami próba sił na nowych rynkach europejskich, kiedy staniemy do konkurencji z największymi producentami taboru obecnymi w branży od lat.

 

Dodaj komentarz