Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

MPK Kraków odrestaurowało zabytkową taksówkę

MPK Kraków odrestaurowało zabytkowy samochód FSO 125p, który w latach 80. ubiegłego wieku, jako taksówka, woził mieszkańców miasta. Dokładnie 15 maja minie 65 lat od pierwszego uruchomienia pojazdu.

Fot. MPK Kraków

– Dzisiaj być może trudno sobie to wyobrazić, ale w przeszłości, poza autobusami i tramwajami, w ramach usługi świadczonej przez krakowskiego przewoźnika można było podróżować także taksówką – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków. – Taką możliwość mieszkańcy Krakowa mieli przez ponad 35 lat, od 1956 roku.

 

W pierwszych latach funkcjonowania taksówek mieszkańcy mogli zamawiać przejazdy samochodami Warszawa M20. W późniejszym okresie do tej floty taksówek dołączyły także inne pojazdy takie jak Wołgi, Polonezy, Dacie, Fiaty i właśnie FSO 125p. Po taksówki do MPK krakowianie dzwonili aż do listopada 1990 roku. Później pojazdy zostały wydzielone z MPK i w ramach odrębnego miejskiego przedsiębiorstwa kursowały po Krakowie przez kolejne lata.

– Prezentacja zabytkowego samochodu FSO 125p jest także okazją do przypomnienia miejsca, które na wiele lat stało się garażem i warsztatem dla taksówek MPK – dodaje Gancarczyk. – W pierwszych latach stacjonowały one przy ul. Konopnickiej w rejonie ronda Matecznego. Po kilkunastu latach znaleziono dla nich nowe miejsce – na os. Zielonym w Nowej Hucie. To właśnie stamtąd wyjechała ostatnia miejska taksówka i to tam został zaprezentowany odnowiony samochód tego typu.

 

Zabytkowy samochód FSO 125p został odrestaurowany z dużą dbałością o szczegóły, tak aby przywrócić mu oryginalny wygląd, jaki miał w 1985 roku. Dotyczy to zarówno malowania, jak i wyposażenia wnętrza, w którym nie mogło zabraknąć m.in. taksometru. Warto podkreślić, że to właśnie w kilkunastu taksówkach należących do MPK w styczniu 1990 roku zamontowano radiotelefony, co umożliwiło uruchomienie usługi „Radio Taxi”. Pojazdy MPK były jednymi z pierwszych w Krakowie, w których udało się to zrobić. Podobnie jak w przypadku historycznych autobusów i tramwajów, zabytkowy FSO 125p ma przypominać mieszkańcom Krakowa o bogatej historii komunikacji miejskiej w Krakowie.

historycznych pojazdów będą go na pewno mogli zobaczyć jadącego w organizowanych cyklicznie przez MPK SA paradach.

Dodaj komentarz