Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

MPK Kraków przeprowadziło symulację wypadku na torowisku [FILM]

Jakie są skutki zderzenia tramwaju z samochodem? O tym można się było przekonać w czwartek, 15 września oglądając symulację zderzenia tramwaju z samochodem osobowym na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze.

Zderzenie tramwaju z samochodem (fot. MPK Kraków)
Zderzenie tramwaju z samochodem (fot. MPK Kraków)

Pokaz odbył się w ramach sympozjum „Wypadki drogowe w praktyce biegłych”, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Biegłych Sądowych do Spraw Wypadków Drogowych.

-Celem próby zderzeniowej była z jednej strony walidacja używanych w Polsce programów do symulacji przebiegu wypadków. Jednocześnie zależało nam również na zebraniu danych dotyczących uszkodzeń pojazdów, które są przydatne w praktyce eksperckiej. Ponadto chcemy umożliwić uczestnikom Sympozjum bezpośrednie zapoznanie się z przebiegiem i skutkami zderzenia tramwaju z samochodem osobowym. Ta próba jest kontynuacją innych prób zderzeniowych wykonywanych podczas poprzednich sympozjów – informuje Adam Reza przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Sądowych do Spraw Wypadków Drogowych.

 

Dla MPK Kraków symulacja zderzenia tramwaju z samochodem jest okazją do zwrócenia uwagi na skutki nagłego wjechania samochodem przed jadący tramwaj. Świadomość kierowców samochodów, jak trudno jest zatrzymać ważący od 40 do 60 ton wagon, jest szczególnie istotna w okresie jesiennym. Wówczas leżące na torach liście i deszczowa pogoda wydłużają drogę hamownia tramwajów.