Tramwaje Wydarzenia

MZK Toruń poszukuje pamiątek od byłych pracowników

Któryś z Twoich przodków pracował w toruńskiej komunikacji miejskiej? Zostały po nim pamiątki, które już Ci się nie przydadzą? – przekaż je  do Izby Pamięci „Ocalić od zapomnienia tramwaje toruńskie” lub wypożycz na wystawę.

Fot. MZK Toruń
Fot. MZK Toruń

MZK Toruń poszukuje pamiątek związanych z ponad 130-letnią historią komunikacji miejskiej w naszym mieście. Wzbogacą one mieszczącą się w zajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza Izbę Pamięci. Ponadto, wraz z Muzeum Historii Torunia, oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, MZK planuje w 2023 r. wystawę pod roboczym tytułem „Toruńskie autobusy i tramwaje”. Ma ona ukazać ponad 13 dekad komunikacji miejskiej w mieście.  Otwarcie ekspozycji ma nastąpić w maju. Pozyskane przedmioty pomogą stworzyć pełniejszy obraz tego ważnego elementu tkanki miejskiej.

– Jeśli na strychu lub w piwnicy ktoś ma tablice informacyjne z pojazdów, elementy wyposażenia, stroju motorniczego, gadżety związane ze sprzedażą biletów – będziemy wdzięczni za przekazanie ich do nas – mówi prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki.  – Może posiadają państwo także zdjęcia albo spisane lub przekazane w formie ustnej ciekawe wspomnienia członków rodziny związane z miejskim transportem – także chętnie z nich skorzystamy. Zdjęć lub zapisków nie trzeba nam oddawać – można wypożyczyć do zeskanowania. Opowieści chętnie wysłuchamy i spiszemy je bądź nagramy.