Aktualności Tramwaje

MZK w Toruniu z nowym pojazdem

Nowy pojazd techniczny – tzw. „beczka” – pojawił się w taborze Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Posłuży on do czyszczenia torowisk oraz udrażniania kanałów i studzienek tramwajowych. Przewoźnik czeka jeszcze na dwa nowe pojazdy specjalistyczne.  

Tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu

 Tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu to nie tylko autobusy i tramwaje. Składają się na niego także specjalistyczne pojazdy techniczne. Trzy takie wozy zakupiono w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu-BiT-City II”. Pierwszy z nich kilka dni temu dotarł Torunia. Jest to specjalny pojazd samochodowy do czyszczenia oraz udrażniania pod wysokim ciśnieniem rozjazdów, kanałów, torowiska i zwrotnic. Może także odsysać osady i zanieczyszczenia z kanałów i studzienek tramwajowych.

Kupiona w przetargu „beczka” jest zbudowana na podwoziu marki DAF i kosztowała ponad 1,7 mln zł brutto. Jej dostawcą jest Firma Inter Global. Pojazd przeszedł wszystkie testy i jest gotów do pracy. Niebawem ruszy czyścić tory.

MZK czeka jeszcze na dostawy dwóch pozostałych pojazdów technicznych. Pierwszy to specjalny wóz do czyszczenia rowków i przestrzeni międzyszynowych. Jak usprawni on pracę? Obecnie czyszczenie torów odbywa się ręcznie, co jest bardzo czasochłonne. Nowy pojazd, za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem, upora się z zanieczyszczeniami zdecydowanie szybciej. Jego zaletą będzie także to, że z łatwością poruszał się będzie zarówno po torowisku, jak i po drodze. Jest to bowiem wóz dwudrogowy. Koszt zakupu to ponad 2,4 mln zł brutto.