Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Na odcinek Rydułtowy – Sumina wróciły pociągi

Na odcinek Rydułtowy – Sumina, między Rybnikiem a Raciborzem wróciły pociągi. Pierwsi pasażerowie przejechali zmodernizowaną trasą kolejową 30 października. Inwestycja obejmowała prace torowe i wymianę sieci trakcyjnej. Jej koszt to prawie 26 mln zł.

Fot. Katarzyna Głowacka / PKP PLK

Dzięki przeprowadzonym pracom, na linii z Rybnika przez Rydułtowy do Siminy pociągi przyspieszyły z 80 do 120 km/h. Efektywniej pojadą także składy towarowe – bez zwolnień i sprawniej.

Między Rydułtowami a Suminą pracował specjalny pociąg, który wymienił 6,5 km toru. Wywieszono ok. 7 km nowej sieci trakcyjnej. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na czterech przejazdach kolejowo-drogowych. Przy ul. Sportowej w Suminie oraz przy ul. Pogwizdowskiej w gminie Gaszowice zamontowano sygnalizację świetlną i dźwiękową. Na pozostałych przejazdach wymieniono urządzenia. Zakres wykonywanych prac wymagał czasowej komunikacji zastępczej.

Roboty wykonane na odcinku Rydułtowy – Sumina wpisują się w uzyskane w 2019 roku efekty prac na liniach od Chybia przez Żory, Rybnik, Suminę do Nędzy, prowadzone z wykorzystaniem środków unijnych POIiŚ. Skrócił się wówczas czas podróży i zwiększyła dostępność do kolei dzięki przebudowie stacji i przystanków.

Prace wykonało Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o., spółka zależna PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach zadania: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota – Nędza tor nr 1 w km 51,135 – 57,764 wraz z robotami towarzyszącymi”.

Wartość prac to prawie 26 mln zł netto ze środków budżetowych.

Dodaj komentarz