Tramwaje Wydarzenia

Na praskie tory wyjechał tramwaj Václava Havla

Tramwaj w narodowych barwach Czech wyjechał na praskie tory. Upamiętnia on 30. rocznicę wyboru Václava Havla na pierwszego prezydenta niepodległego państwa czeskiego. Skład kursować będzie przez kilka miesięcy na regularnych liniach. Do eksploatacji tramwaj specjalny włączony został 26 stycznia. Swój przejazd, w ramach akcji „Havel dla Pasażerów”, zainaugurował na przystanku Planetarium.

Tramwaj Václava Havla w barwach narodowych Czech (fot. nadesłane)
Tramwaj Václava Havla w barwach narodowych Czech (fot. nadesłane)

Czym pojazd różni się od pozostałych?

Tramwaj Václava Havla zdobią cytaty Havla, które podkreślają zasługi prezydenta dla Czech. Zauważyć w nich można także odniesienia do ważnych, historycznych momentów: przystąpienia Czech do NATO, zwycięstwa hokeistów na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano czy wstąpienie kraju do Unii Europejskiej.

– Václav Havel był pierwszym prezydentem niepodległych Czech, ale jego poglądy i postawy są nadal aktualne – nawet 30 lat po jego wyborze – mówił Zdeněk Hřib, burmistrz stolicy Pragi. – Wierzę, że nasz kraj w najbliższych wyborach prezydenckich wybierze kandydata, który będzie nas godnie reprezentował.

 

O upamiętnieniu Havla mówił także wiceburmistrz Pragi Adam Scheinherr.

– Tramwajem Václava Havla chcemy upamiętnić zasługi naszego pierwszego poradzieckiego prezydenta, ale także wartości takie jak solidarność i szacunek, które wyznawał nie tylko jako głowa państwa, ale które nieco zanikają w społeczeństwie – mówi Scheinherr.

 

Wolność, demokracja i prawa człowieka – to rzeczowniki, które kojarzą się Czechom z nazwiskiem Havel. 

-Václav Havel, jako pierwszy prezydent Republiki Czeskiej, położył podwaliny na trwającą całe życie wiarę w wolność, demokrację i prawa człowieka. Jako demokrata i człowiek pochodzący z Pragi był też wielkim zwolennikiem tradycyjnych praskich tramwajów. Tematyczny tramwaj na 30-lecie Republiki Czeskiej bardzo by go ucieszył – mówi Michael Žantovský, dyrektor Biblioteki im. Václava Havla.

 

Václava Havla na urząd prezydenta Czech wybrano 26 stycznia 1993 r. Po raz drugi kadencję rozpoczął 20 stycznia 1998 r. Swoją prezydenturę zakończył 2 lutego 2003 r. Wówczas jego następcą został Václav Klaus. – Havel to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Dlatego do dziś ważna jest pamięć o nim, jego ponadczasowych, wartościujących postawach i poglądach – przypomina Jan Kalous, dyrektor Muzeum Pamięci XX wieku.

Obchody trzydziestolecia niepodległej Republiki Czeskiej rozpoczęły się wraz z nadejściem 2023 roku. Wówczas budynki Nowego Ratusza na Mariánské náměstí, punkt widokowy Petřínská, Rudolfina i ściana pod Metronomem na Letné zostały oświetlone w barwy narodowe. Wtedy także na słupach oświetleniowych i w ważnych historycznie punktach Pragi pojawiły się czeskie flagi.

Dodaj komentarz