Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Na stacji Łódź Żabieniec wkrótce uruchomione zostaną windy [ZDJĘCIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły prace przy przejściu podziemnym na stacji Łódź Żabieniec. W czerwcu uruchomione zostaną windy. W ramach inwestycji zmodernizowane zostały dwa perony.

Fot. PKP PLK

Na stacji Łódź Żabieniec zakończyła się przebudowa torów oraz zasadnicze prace w przejściu podziemnym na nowe perony. Przejście wyposażone zostało w ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Ułożona została także antypoślizgowa posadzka, a ściany pokryto granitowymi płytami. O bezpieczeństwo zadbają kamery monitoringu

W czerwcu wykonawca uruchomi windy, by usprawnić dotarcie na perony. Prowadzone są już odbiory techniczne urządzeń.

Podróżni już od kilku miesięcy korzystają z dwóch wyższych peronów, które zapewniają wygodniejsze wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Perony są wyposażone w ławki i wiaty. Jasne oświetlenie oraz czytelna informacja pasażerska i oznakowanie pomagają w podróżach.

Zakończyła się również przebudowa torów stacyjnych. Kilka kilometrów nowych torów i około 10 km sieci trakcyjnej wraz z nowoczesnymi urządzeniami sterowania ruchem zapewniają dobre przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych.

Przebudowa odcinka Łódź Kaliska – Zgierz, poza pracami na stacji Łódź Żabieniec, obejmuje modernizację stacji Zgierz. Podróżni korzystają już z wyższego peronu nr 3. Budowane są kolejne perony i nowe przejście podziemne. Wzrost poziomu bezpieczeństwa na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz będzie uzyskany dzięki modernizacji 5 przejazdów kolejowo-drogowych oraz wiaduktów kolejowych w Zgierzu. Między Łodzią Kaliską a Zgierzem ułożono już 2 nowe tory na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec oraz tor na odcinku Łódź Żabieniec – Zgierz. Drugi tor między Żabieńcem i Zgierzem będzie oddany w połowie roku. Po modernizacji pociągi pasażerskie na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz przyspieszą ze 100 km/h do 120 km/h, a towarowe z 60 km/h do 100 km/h.

Zadanie pn. „Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz od km 56,773 do km 66,664 linii kolejowej nr 15 i od km 12,980 do km 14,204 linii kolejowej nr 16” zostanie zrealizowane do końca 2021 roku. Wartość to 219 225 163,91 mln zł netto. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetowych.

Prace na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz obejmują:

Dla lepszych podróży z Łodzi do Kutna

W ramach prac na linii Łódź Kaliska – ZgierzKutno modernizowane są również odcinki ZgierzOzorków i Ozorków – Łęczyca. Dostęp do pociągów ułatwią wygodniejsze perony na stacjach Ozorków, Łęczyca oraz przystanku Sierpów. Na przystanku Zgierz Północ PLK budują dodatkowy peron i mijankę, która powoli zwiększyć liczbę kolejowych połączeń na trasie ŁódźKutno.

Dodaj komentarz