Aktualności Pasażer Tramwaje

Najlepszy transport publiczny na świecie

Wygodny, bezpieczny i zawsze na czas – taki jest transport publiczny w Berlinie. To właśnie stolica Niemiec została wybrana tą, w której środki komunikacji miejskiej funkcjonują najlepiej. W zestawieniu znalazła się także Praga, Londyn i Bombaj. Polskiego akcentu zabrakło.

Praga

Wydawca przewodników turystycznych „Time Out” przeprowadził ankietę wśród 20 tysięcy mieszkańców 50 miast na całym świecie. Twórcy rankingu pytali o łatwość poruszania się po mieście komunikacją miejską. Do zestawienia wybrali te lokalizacje, w których 4 na 5 ankietowanych wypowiedziało się pozytywnie na temat sieci transportu publicznego w mieście. Przoduje Europa, jednak w dziesiątce najlepszych znaleźć można także kraje azjatyckie. Próżno w zestawieniu szukać Lizbony i jej słynnych tramwajów, czy Melbourne. Które miasta znalazły się w na najwyższych miejscach rankingu?

Amsterdam

1. BERLIN
Zdaniem pasażerów komunikacji miejskiej, to właśnie transportu publiczny w Berlinie jest tym najlepszym – najwyżej ocenianym. Tramwaje, autobusy, pociągi i metro są „zawsze na czas”. Sieć transportową miasta chwali 97 proc. ankietowanych.

2. PRAGA
Zadowolonych z funkcjonowania transportu publicznego w Pradze jest 96 proc. ankietowanych. O łatwości poruszania się komunikacją mówią nie tylko mieszkańcy, ale i turyści. Ci stawiają także na widoki – Pragę można podziwiać z okien tramwajów.

3. TOKIO
Transport publiczny w Tokio każdego dnia obsługuje kilka milionów podróżnych. Dużą zaletą, którą podkreślali ankietowani w rankingu, jest przystosowanie komunikacji miejskiej do podróżnych niemówiących po japońsku. Pozytywnie sieć ocenia 94 proc. ankietowanych. Na minus wskazują jednak utrudnienia w godzinach szczytu.

Edynburg

4. KOPENHAGA
Kopenhaga pochwalić się może nie tylko dobrze zorganizowaną komunikacją tramwajową, autobusową czy kolejową. Ma także promy, usprawniające przemieszczające się po całym mieście. O łatwości poruszania się po stolicy Danii mówi aż 93 proc. pytanych.

5. SZTOKHOLM
Sztokholmski transport publiczny jest równie wydajny, co interesujący. Pozytywnie ocenia go 93 proc. badanych. Wskazują nie tylko na komfort podróży, ale także odczucia wizualne. Tamtejsze metro określane jest bowiem najdłuższą galerią sztuki na świecie – stacje obfitują w mozaiki i liczne obrazy.

6. SINGAPUR
Transport publiczny w Singapurze jest w czołówce współczesnego świata. Wpływa na to m.in. wciąż rozwijająca się sieć komunikacyjna – tramwajowa i autobusowa. O wysokiej jakości przejazdu świadczą także wdrażane aplikacje, ułatwiające planowanie podróży, płacenie i wyszukiwanie atrakcji w odniesieniu do lokalizacji przystanku. Ponadto wszystkie autobusy w mieście dostosowane są do transportu wózków inwalidzkich. Argumenty te pozwoliły uplasować się Singapurowi na szóstej pozycji, zdobywając uznanie 92 proc. ankietowanych.

7. HONGKONG
Aż 75 proc. mieszkańców miasta mieszka w promieniu kilometra od najbliższej stacji metra. Sieć komunikacyjna jest bardzo rozległa. Na co szczególną uwagę zwrócili ankietowani? Na czystość, wygodę oraz dostęp do aplikacji płatniczych, usprawniających podróże. System tranzytowy w mieście chwali 92 proc. mieszkańców.

Dodaj komentarz