global Tabor Wydarzenia

Naprawić czy kupić nowe? České Dráhy zdecydują o losie Pendolino

Naprawić czy ogłosić przetarg na dostawę nowego składu? České Dráhy otrzymały wycenę naprawy uszkodzonego w czerwcowym wypadku w Bohuminie Pendolino. Jak wynika z ustaleń lokalnego portalu zdopravy.cz, koszty prac są zbliżone do ceny nowej jednostki.

Pociąg Pendolino po zderzeniu z lokomotywą (fot. Drážní inspekce)
Pociąg Pendolino po zderzeniu z lokomotywą (fot. Drážní inspekce)

Do wypadku doszło 27 czerwca br. na stacji Bohumin. Skład osobowy Pendolino zderzył się z lokomotywą ČD Cargo. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł maszynista pierwszego składu, pracownicy drugiego odnieśli obrażenia niezagrażające ich życiu.

Według ustaleń śledczych, Pendolino minęło sygnał do zatrzymania i wjechało na zajęty tor, doprowadzając do zderzenia z innym składem towarowym.

Uszkodzony człon lokomotywy oraz wykolejone po zderzeniu wagony oglądali technicy z Alstomu. Według dziennika zdopravy.cz, koszt naprawy to 200 milionów czeskich koron. Do kosztów nie odnoszą się jednak ani przedstawiciele Alstom, ani Kolei Czeskich. Wiadomo natomiast, że České Dráhy otrzymały wycenę naprawy. Decyzję dot. naprawy pojazdu zapadną w najbliższych tygodniach.

Pendolino zderzyło się z lokomotywą ČD Cargo. Nie żyje maszynista [ZDJĘCIA]

Zdaniem Daniela Kurucza, Dyrektora Zarządzającego Alstom w Czechach i Słowacji, należy zbudować nową kabinę pojazdu. Naprawa przeprowadzona miałaby zostać w zakładzie Alstom w Savigliano we Włoszech.

Ofertę, zawierającą koszty naprawy prawie 20-letniego pojazdu, przeanalizuje zarząd CD. Na chwilę obecną przewoźnik dysponuje 5 z 7 jednostek Pendolino. Pozostałe dwa pociągi czekają na naprawy.

Dodaj komentarz