Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Nowe EZT od NEWAGU trafiły na Lubelszczyznę [ZDJĘCIA]

Nowosądecki NEWAG dostarczył na Lubelszczyznę siedem nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych. Kolejne dwa pojazdy trafią do zamawiającego do początku grudnia. Wartość umowy to ponad 165 mln zł.

NEWAG
Fot. NEWAG S.A.

Oficjalna prezentacja ezt odbyła się na Dworcu Głównym PKP w Lublinie.

– Zakup nowych składów to, po inwestycjach drogowych, kolejny krok w kierunku poprawy komunikacyjnej województwa lubelskiego. Realizowane inwestycje przekładają się bezpośrednio na komfort podróży, co dostrzegają pasażerowie korzystający z kolei. Kolej to także lepsza dostępność miejscowości i mobilność społeczeństwa, rozwój gospodarczy i lepszy klimat – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

 

Umowa na dostawę ezt zawarta została między przedstawicielami województwa a NEWAGIEM pod koniec 2019 r. Początkowo kontrakt obejmował osiem pojazdów. Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększył zamówienie do dziewięciu sztuk.

Dostawa pojazdów odbywa się w ramach realizacji projektu „Zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Łączna wartość umowy to ponad 165 mln zł z czego dofinansowanie z UE to przeszło 130 mln zł. Pierwotnie wszystkie pojazdy miały zostać dostarczone w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy, tj. w IV kwartale br. wykonawca skrócił jednak czas dostawy i przekazał zamawiającemu 30 września br. 7 pojazdów.