Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Nowe EZT od NEWAGU trafiły na Lubelszczyznę [ZDJĘCIA]

Nowosądecki NEWAG dostarczył na Lubelszczyznę siedem nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych. Kolejne dwa pojazdy trafią do zamawiającego do początku grudnia. Wartość umowy to ponad 165 mln zł.

NEWAG
Fot. NEWAG S.A.

Oficjalna prezentacja ezt odbyła się na Dworcu Głównym PKP w Lublinie.

– Zakup nowych składów to, po inwestycjach drogowych, kolejny krok w kierunku poprawy komunikacyjnej województwa lubelskiego. Realizowane inwestycje przekładają się bezpośrednio na komfort podróży, co dostrzegają pasażerowie korzystający z kolei. Kolej to także lepsza dostępność miejscowości i mobilność społeczeństwa, rozwój gospodarczy i lepszy klimat – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

 

Umowa na dostawę ezt zawarta została między przedstawicielami województwa a NEWAGIEM pod koniec 2019 r. Początkowo kontrakt obejmował osiem pojazdów. Zarząd Województwa Lubelskiego zwiększył zamówienie do dziewięciu sztuk.

Dostawa pojazdów odbywa się w ramach realizacji projektu „Zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Łączna wartość umowy to ponad 165 mln zł z czego dofinansowanie z UE to przeszło 130 mln zł. Pierwotnie wszystkie pojazdy miały zostać dostarczone w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy, tj. w IV kwartale br. wykonawca skrócił jednak czas dostawy i przekazał zamawiającemu 30 września br. 7 pojazdów.

Ostatnie dwa pojazdy dołączą do taboru Województwa jeszcze w tym roku.

POLREGIO nieustannie modernizuje tabor – wkrótce ogłosimy przetarg na zakup kilkudziesięciu nowych składów elektrycznych, a docelowo naszą flotę zasili ponad 200 nowych pojazdów. Na Lubelszczyźnie nowe pociągi, z powodu wieloletnich braków, są szczególnie potrzebne. Dlatego  jesteśmy wdzięczni panom marszałkom za wsparcie przy pozyskaniu nowego taboru – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO. – Realizujemy lub po zakończeniu wszystkich prac torowych będziemy realizować kursy m.in. do Parczewa, Chełma, Zamościa, Stalowej Woli, Rzeszowa, Dęblina, Łukowa i Terespola oraz na lotnisko, a w sezonie letnim do Bełżca, Jarosławia i Włodawy. Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji, kolej przyciągnie nowych pasażerów, którzy będą chcieli podróżować szybko, komfortowo i bezpiecznie. To nasz wspólny cel – dodaje.

 

O inwestycji taborowej mówił także przedstawiciel NEWAG S.A.

– Jestem pewien, że pasażerowie województwa lubelskiego będą zadowoleni z komfortu i jakości podróżowania nowymi pojazdami Impuls 2. To sprawdzona platforma, która z powodzeniem sprawdza się już w 14 województwach Polski. Mam nadzieję, że te siedem pojazdów, które dziś do Państwa trafia to tylko początek inwestycji w transport kolejowy, który jest przecież tak istotny. Gratuluję Panu Marszałkowi i trzymam kciuki, że ten otrzymany „Impuls” będzie dobrym znakiem na przyszłość. – powiedział Zbigniew Konieczek, Prezes NEWAG SA

 

Jak informuje producent, nowe ezt posiadają m.in. nowoczesne, oszczędne zespoły napędowe zapewniające prędkość do 160 km/h. Pojazdami w komfortowych warunkach może podróżować do 105 pasażerów na miejscach siedzących (w tym 9 na miejscach uchylnych). W pojazdach przewidziana została także przestrzeń uniwersalna, która umożliwia przewóz rowerów (zarówno na przystosowanych do tego wieszakach, jak i w pozycji stojącej z możliwością zabezpieczenia ich odpowiednimi pasami) oraz większego bagażu. W przypadku zwiększonych potrzeb przewozowych możliwe będzie ich łączenie w zestawy do trzech sztuk w ramach tzw. trakcji wielokrotnej zwiększając tym samym trzykrotnie podaż miejsc.

Dodaj komentarz