Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nowe przystanki kolejowe na linii Toruń – Olsztyn

PKP Polskie Linie Kolejowe przebudowały w województwie kujawsko-pomorskim 12 przystanków. Wśród ostatnich inwestycji są perony w Kamionkach Jezioro i Rychnowie Wielkim.

Przebudowany peron na przystanku Kamionki Jezioro (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)
Przebudowany peron na przystanku Kamionki Jezioro (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)

Podróżni z województwa kujawsko-pomorskiego korzystać mogą już z nowych przystanków w Kamionkach Jezioro (peron nr 1), a także w Rychnowie Wielkim (peron nr 2) na linii ToruńOlsztyn.

Wykonawca prac zamontował tam wiaty i ławki. Zainstalował także czytelne oznakowanie oraz informacje pasażerskie w gablotach. W ramach inwestycji powstały wygodne przejścia – dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wsparciem dla osób niewidomych, a także niedowidzących są ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą. Po zmroku jest bezpieczniej dzięki jaśniejszemu oświetleniu LED. W lipcu br. na przystankach Kamionki Jezioro i Rychnowo Wielkie planowane jest oddanie do użytku sąsiednich peronów.

Wartość realizowanego przez PKP PLK projektu wynosi ok. 100 mln zł. Inwestor prowadzi inwestycje przy współfinansowaniu UE.

W województwie kujawsko – pomorskim dostępniejsze dla wszystkich podróżnych są już perony w Suchatówce, Gniewkowie, Turznie, Zieleniu, a także w Książkach na linii InowrocławToruń – Jabłonowo Pomorskie. W maju planowane jest zakończenie prac na peronie w Papowie Toruńskim.

Efekty prac w trzech województwach

Z objętych projektem 22 peronów w 15 miejscowościach dostęp do pociągów już zwiększa 16 nowych platform. W województwie wielkopolskim, na linii Kluczbork – Poznań Główny, dostępność kolei zwiększy się na 6 stacjach, a także przystankach. Podróżni już zyskali lepsze warunki w Łęce Opatowskiej, Domaninie, Solcu Wielkopolskim, i Pierzchnie, a w 2023 r. skorzystają ze zmodernizowanych peronów w Kępnie i Słupi. W województwie łódzkim w II poł. br. dostępniejszy peron będzie na przystanku Wolbórka na linii Warszawa ZachodniaKatowice.

Dodaj komentarz