Inwestycje Raport z Polski

Nowe przystanki w pobliżu Łowicza i Zduńskiej Woli

Podróżni korzystający z usług kolei na liniach Łódź – Łowicz oraz Łódź – Sieradz zyskają nowe przystanki. To wynik realizacji rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych w województwie łódzkim. Nowoczesne perony będą dostępne pod koniec przyszłego roku.

Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. (fot. Dorota Czajkowska / PKP PLK)
Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. (fot. Dorota Czajkowska / PKP PLK)

Dla mieszkańców miejscowości Izabelów k. Zduńskiej Woli przystanek zostanie zlokalizowany w pobliżu wiaduktu kolejowego na linii Łódź – Sieradz. Dwa nowe perony wykonawca umiejscowi na nasypie. Wybuduje on schody, a także windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Przystanek Stare Grudze k. Łowicza powstanie w pobliżu dotychczasowego przystanku Grudze Po udostępnieniu przejmie rolę poprzedniej lokalizacji. Peron będzie bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na drodze, która łączy miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź.

Wykonawca zrealizuje inwestycje w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w połowie 2023 r. a zakończenie w IV kwartale 2023 r.

Perony nowoczesne i dostępne dla wszystkich pasażerów

Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wykonawca prac zainstaluje wiaty, a także ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki zapewni parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Kolejne inwestycje w Łódzkiem

W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje 6 lokalizacji. Oprócz przystanków Stare Grudze, Izabelów są to: Zgierz Rudunki, Jedlicze koło Zgierza, Łódź Zarzew i Łódź Popiełuszki.