Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nowe tory do nadmorskich portów w Trójmieście

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły zasadnicze prace na stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Teraz do trójmiejskich portów morskich towary transportowane będą po zelektryfikowanych torach. Prace zwiększające dostęp do nabrzeży w Gdańsku i Gdyni kosztują ponad 2,6 mld zł.

Nowe tory do nadmorskich portów w Trójmieście
Fot. PKP PLK

W obrębie stacji Gdańsk Zaspa Towarowa pociągi kursują już po przebudowanych torach i korzystają z nowej sieci trakcyjnej na stacji oraz liniach 227 i 249 Gdańsk Główny – Gdańsk Zaspa Towarowa.

Na wysokości przystanku Gdańsk Stadion Expo zakończono prace związane z wykonaniem nawierzchni bezpodsypkowej w obrębie placu wystawowego. Uzyskana powierzchnia wystawowa zajmuje około 6 tys. m. kw. Wymienione zostały tory na stacji Gdańsk Wiślany oraz na linii Gdańsk Zaspa Towarowa – Gdańsk Wiślany (lk 722). Łącznie wykonawca zabudował już wszystkie 70 rozjazdów oraz ponad 22 km torów.

Gdańsk Port Północny

Na stacji Gdańsk Port Północny pociągi towarowe korzystają z 32 nowych torów o łącznej długości 28 km wraz z 95 rozjazdami. Wykonawca przygotowuje teren na stacji pod zabudowę kolejnej grupy torów. Na odcinku Gdańsk Kanał Kaszubski – Gdańsk Port Północny, nieopodal skrzyżowania ul. Kujawskiej i Chemików, przebudowane zostały nawierzchnie przejazdów kolejowo-drogowych oraz tory i rozjazdy w kierunku nabrzeży Basenu Górniczego.