Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nowoczesne urządzenia komputerowe poprawią bezpieczeństwo na śląskich torach

Nowoczesne komputerowe urządzenia zainstalowano w czterech nowych nastawniach na trasie między Częstochową a linią nr 131 łączącą Śląsk z portami morskimi. Inwestycja PKP PLK o wartości 215 mln zł zwiększająca efektywność i możliwości kolejowe przewozów towarowych wkroczyła w ostatni etap.

Fot. Marek Styczyński / PKP PLK

Inwestycja pozwoli usprawnić przejazdy pociągów towarowych, w tym skrócić czas transportu. Wpłynie także na wzrost efektywności i konkurencyjności ekologicznego transportu kolejowego i sprzyja rozwojowi gospodarki na pograniczu województw łódzkiego i śląskiego.

Linia kolejowa Częstochowa – Chorzew Siemkowice (nr 146) stanowi połączenie między Częstochową a linią ze Śląska do portów nr 131 (Chorzów BatoryTczewGdańskGdynia).

Dzięki inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii Częstochowa (Wyczerpy) – Chorzew Siemkowice, zwiększyła się sprawność i poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Pracują 4 nowe nastawnie na stacjach Rząsawa, Cykarzew, Brzeźnica nad Wartą oraz Biała Pajęczańska. Nowe urządzenia zwiększyły bezpieczeństwo na 38 skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Zimą sprawne przejazdy pociągów zapewnią ogrzewane rozjazdy. Zlikwidowano ograniczenia prędkości – pociągi już przyspieszyły do 60 km/h, a po zakończeniu niezbędnych procedur prędkość wzrośnie do 100 km/h.

W ramach projektu wymieniono blisko 50 km torów i sieci trakcyjnej. Zmodernizowano 45 obiektów inżynieryjnych, w tym stalowy, 66-metrowy most na Warcie w Ważnych Młynach.

Projekt “Prace na linii kolejowej nr 146 na odcinku Wyczerpy – Chorzew Siemkowice” ma wartość 215 mln zł netto. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wynosi 179 mln zł.

Dodaj komentarz