Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nowy peron, dłuższe podziemne przejście i windy. PKP PLK zmieniają poznański dworzec

PKP Polskie Linie Kolejowe zmieniają dworzec PKP Poznań Główny. Aktualnie kończy się rozbudowa przejścia podziemnego. Dostęp do kolei zwiększy także dodatkowy peron, ruchome schody i windy. Inwestycja zakończyć ma się wiosną 2022 r. Koszt prac to ponad 100 mln zł.

Fot. Radosław Śledziński / PKP PLK

Inwestycja gotowa jest w 80 proc.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowują sprawniejszą i bardziej komfortową obsługę podróżnych na stacji Poznań Główny. Inwestycja jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie komunikacją kolejową w regionie i aglomeracji. Dostęp do pociągów ułatwią windy i schody ruchome – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Wykonawca zbudował już konstrukcję nowej części przejścia podziemnego. Prace w tunelu są na ukończeniu. Układane są granitowe płyty, montowane jest oświetlenie. Dłuższe o ponad 200 m przejście prowadzi pod stacją z nowego peronu. Będzie dogodne dojście na wszystkie perony. Znacznie usprawni się komunikacja między wschodnimi i zachodnimi dzielnicami Poznania.

Na nowym peronie – między peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej – układane są ostatnie ścianki. Ponad 400 m obiekt będzie miał długą wiatę. Zostanie wyposażony w ławki i jasne oświetlenie. Dobrą orientację – poza oznakowaniem – zapewni nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej. Przewidziano m.in. elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów. Dla osób niewidomych zastosowane będą ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą.