Inwestycje Raport z Polski

Nowy przystanek kolejowy na Śląsku

Nowy przystanek Pawłowice Studzionka powstanie na linii kolejowej nr 159 Żory – Pawłowice Śląskie. Koszt inwestycji, w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych, oszacowano na prawie 6 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2023 r.

Miejsce, w którym powstanie nowy przystanek kolejowy (fot. Krzysztof Podgórny / PKP PLK)
Miejsce, w którym powstanie nowy przystanek kolejowy (fot. Krzysztof Podgórny / PKP PLK)

Lepszy dostęp do kolei będą mieć mieszkańcy Pawłowic k/Jastrzębia Zdroju. Dzięki nowemu przystankowi zyskają dostęp do kolei w kierunku Żor, Rybnika, Katowic, Chybia, Wisły, Cieszyna, a także Czechowic.

Umowa podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. nosi nazwę „Zaprojektowanie i budowa nowego przystanku Pawłowice Studzionka wraz z budową dwóch nowych peronów zlokalizowanych na linii kolejowej nr 159 Żory – Pawłowice Śląskie”.

W ramach inwestycji powstaną dwa jednokrawędziowe perony wyposażone w wiaty i oświetlenie. Wykonawca wyposaży obiekt w pochylnie, by przystosować go do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Nie zapomniano także o takich udogodnieniach, a także zabezpieczeniach jak oznakowanie, nagłośnienie, oraz monitoring.

Projekt realizowany jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

W województwie śląskim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 17 lokalizacji. To m.in. Rybnik Niewiadom, a także Rybnik Niedobczyce, gdzie prowadzone są prace oraz Koniecpol Centrum, gdzie prace rozpoczną się pod koniec br.

Inne inwestycje w województwie śląskim:

Z Małopolski na Śląsk pojedziemy szybciej

Dodaj komentarz