Raport z Polski

Nowy rozdział w kształceniu i doskonaleniu kolejarzy

Już w połowie tego roku wystartuje nowy model edukacji i doskonalenia zawodowego na kolei, wdrażany przez dwa Branżowe Centra Umiejętności (BCU). Pierwsze tworzy Miasto Siedlce, drugie Towarzystwo Salezjańskie – Inspektoria św. Stanisława Kostki w Salezjańskich Szkołach Rzemiosł w Łodzi.

Fot. PKP Intercity
Fot. PKP Intercity

Przygotowywane do uruchomienia BCU to zaawansowane technologicznie ośrodki kształcenia, szkolenia i egzaminowania kadr w branży transportu kolejowego. Ich oferta skierowana jest do uczniów, studentów, jak i osób dorosłych. Umożliwi im doskonalenie lub przekwalifikowanie się
z innych zawodów, zwłaszcza tych pośrednio związanych z transportem kolejowym. Uczniowie, studenci, dorośli, nauczyciele kształcenia zawodowego będą mogli ukończyć kursy zawodowe i uzyskać kwalifikacje, a następnie potwierdzić je egzaminem zewnętrznym.

PKP Intercity od lat współpracuje ze szkolnictwem w celu zniwelowania luki kadrowej, a także zapobiegania luce kompetencyjnej oraz dostosowania edukacji na poziomie szkolnictwa średniego i wyższego do wymagań przewoźników kolejowych. Zapewnia dostęp pracownikom do  najnowszych osiągnieć naukowych i wzmacniania innowacyjność w przedsiębiorstwie.

Wiemy, jak bardzo potrzebna jest kolei dobrze wykształcona kadra, która rozwija swoje kompetencje na bieżąco wraz z rozwojem spółek kolejowych i oferowanych przez nie usług. Te dwa kolejowe branżowe centra umiejętności mają na celu wypełnienie luki, która w sposób naturalny powstaje pomiędzy kształceniem szkolnym i akademickim a dynamicznym rozwojem rynku pracy – mówi Janusz Malinowski, Prezes PKP Intercity.

 

Branżowe Centrum Umiejętności PKP Intercity, Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach będzie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania w branży transportu kolejowego w dziedzinie interoperacyjności systemu kolei w czterech kierunkach kształcenia: technik transportu kolejowego, technik pojazdów kolejowych, technik elektroenergetyk transportu szynowego i mechanik pojazdów kolejowych. Natomiast Branżowe Centrum Umiejętności PKP Intercity, Związku Pracodawców Kolejowych oraz Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi będzie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania w branży transportu kolejowego w dziedzinie mechatronika w eksploatacji i utrzymaniu kolejowych środków transportu, w dwóch kierunkach: technik mechatronik oraz mechatronik.

PKP Intercity wybuduje nową lokomotywownię. Umowa podpisana

Dziś PKP Intercity współpracuje także z 16 uczelniami wyższymi, 51 szkołami średnimi, 16 Ochotniczymi Hufcami Pracy. W efekcie tej współpracy, w ostatnich dwóch latach zatrudniliśmy 189 stypendystów, a tylko w ubiegłym roku 670 uczniów odbyło praktyki w naszych Zakładach – podkreśla Renata Tomczak-Dudzińska, Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi w PKP Intercity.

 

Już w połowie roku 2025 oba startujące BCU w Łodzi i Siedlcach udostępnią swoją nowoczesną bazę, umożliwiającą odbycie branżowych kursów i szkoleń. PKP Intercity jest zaangażowane w tworzenie oferty dydaktyczno-szkoleniowej oraz nowych kwalifikacji sektorowych.

Dodaj komentarz