Tramwaje Wydarzenia

Nowy tramwaj “Swing” od PESA Bydgoszcz dotarł do Torunia [ZDJĘCIA]

W nocy do toruńskiej zajezdni dotarł pierwszy z pięciu nowych tramwajów typu „Swing”, produkowanych dla miasta przez PESA Bydgoszcz. Umowę na dostawę pojazdów podpisano w połowie 2020 r. Inwestycja warta jest ok. 46,4 mln zł.

Fot. PESA Bydgoszcz

Pierwszy nowy tramwaj dojechał do zajezdni MZK Toruń w nocy z 12 na 13 grudnia.

– Zamówiliśmy w bydgoskiej PESIE pięć nowoczesnych tramwajów. Dzisiaj odbieramy pierwszy, kolejny jeszcze w tym miesiącu, następne w styczniu oraz w lutym. Wszystkie trafią na tory w Toruniu i będą jeździły ku zadowoleniu pasażerek i pasażerów – podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Są przestronne, wygodne, z nieco większą liczbą miejsc siedzących, niskopodłogowe, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, z ładowarkami, wi-fi, a co najważniejsze – jest to transport niskoemisyjny i cieszymy się, że w Toruniu mamy od 130 lat nie tylko tory tramwajowe, ale na tych torach coraz nowocześniejsze tramwaje.

O inwestycji mówił także wiceprezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

– Bardzo się cieszę, że jednym z symboli Torunia, jako miasta przyjaznego, w którym się dobrze żyje, stają się produkowane w PESA Swingi. Do tej pory dostarczyliśmy do Torunia 17 tych nowoczesnych, komfortowych tramwajów, a dzisiaj dostarczamy pierwszy z pięciu nowych Swingów i to na 3 miesiące przed wymaganym terminem,  a ja, patrząc na inwestycje w nowe linie tramwajowe i podejście miasta do niskoemisyjnego transportu publicznego, mam nadzieję, że będą zamówienia na kolejne – powiedział Rober Tafiłowski, wiceprezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

Umowa

Zgodnie z umową dostawy planowano w terminie 24 miesięcy od daty podpisania umowy. Pierwszy swing miał przyjechać do Torunia w marcu przyszłego roku, ale został dostarczony o około trzy  miesiące wcześniej, niż zakładał harmonogram.