Inwestycje Pasażer

Nowy wiadukt kolejowy usprawni ruch na linii Poznań – Wrocław

W Kościanie PKP PLK oddało do użytku nowy wiadukt kolejowy. Zapewni on bezpieczeństwo zarówno w ruchu drogowym, jak i kolejowym. Bezkolizyjne skrzyżowania m.in. w Kościanie i Lesznie to jeden z efektów inwestycji na odcinku Czempiń – granica Dolnego Śląska.

Fot. Magdalena Janus / PKP PLK

Wiadukt kolejowy usprawnił ruch na linii PoznańWrocław. Pociągi mogą teraz kursować z prędkością do 160 km/h. Obiekt szeroki na 12 m i wysoki na 4,7 m usprawnił także komunikację drogową. Po obu stronach jezdni są chodniki oddzielone dla bezpieczeństwa barierami.

– Korzystnie dla pasażerów i transportu towarów zmienia się linia PoznańWrocław, na odcinku od Czempinia do granicy z Dolnym Śląskiem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Zwiększeniu prędkości pociągów w ruchu regionalnym, krajowym i międzynarodowym towarzyszy wzrost poziomu bezpieczeństwa m.in. dzięki budowie bezkolizyjnych skrzyżowań w Kościanie i Lesznie. Zapewniamy także lepszą dostępność kolei na modernizowanych stacjach i przystankach – mówi Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

W Kościanie do końca roku kierowcy skorzystają z drugiego wiadukt kolejowego na ul. Gostyńskiej na drodze wojewódzkiej nr 308. Prace prowadzone są bez wstrzymywania ruchu pociągów, co wymaga od wykonawców zachowania szczególnego bezpieczeństwa.

– Nowy wiadukt kolejowy nie tylko usprawni komunikację w Kościanie, ale dostosuje parametry linii kolejowej do wymagań sieci bazowej TEN-T. 71-kilometrowy odcinek linii kolejowej E-59 od granicy województwa dolnośląskiego do Czempina jest modernizowany przy wsparciu instrumentu CEF, którego celem jest usprawnienie transportu kolejowego wzdłuż korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk – Adriatyk (CNC). Efektem tej inwestycji będzie zwiększenie prędkości pociągów oraz poprawa przepustowości i jakości usług kolejowych – mówi Morten Jensen, Head of Unit at INEA – Innovation and Networks Executive Agency.

 

Bezpieczniej i wygodniej na kolejnym odcinku z Poznania do Wrocławia

Nowy wiadukt w Kościanie to kolejne, bezkolizyjne skrzyżowanie na modernizowanej linii PoznańWrocław. Od kwietnia kierowcy sprawnie przejeżdżają nad torami w Klonówcu koło Leszna. Od lipca nowy wiadukt drogowy w Lesznie zastąpił przejazd kolejowo-drogowy. Bezkolizyjne skrzyżowania budowane są w Gołaszynie, Rawiczu (na ul. Świętojańskiej i ul. Piłsudskiego) oraz Kościanie na ul. Gostyńskiej. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 7 nowych, dwupoziomowych skrzyżowań zwiększa bezpieczeństwo i usprawnia komunikację. Ponadto poziom bezpieczeństwa zwiększają przebudowywane przejazdy kolejowo-drogowe. Nowa nawierzchnia i lepsze zabezpieczenia są już na 14 z 24 przejazdów.

Zwiększa się dostępność do kolei. Od lipca podróżni wygodnie wsiadają do pociągów z wyższych peronów w Lesznie. Podobny standard jest już m.in. w Kościanie, Rydzynie, Kaczkowie, Bojanowie i Rawiczu. Na peronach są montowane wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Obiekty są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Dodaj komentarz