global Personalia

Pierwsza kobieta w zarządzie ÖBB Holding

Rada Nadzorcza ÖBB-Holding powołała na stanowisko dyrektora finansowego ÖBB Manuelę Waldner. To pierwsza kobieta w Zarządzie austriackiego przedsiębiorstwa kolejowego.

Manuela Waldner stanowisko dyrektora finansowego obejmie 1 lipca (fot. ÖBB-Holding)
Manuela Waldner stanowisko dyrektora finansowego obejmie 1 lipca (fot. ÖBB Holding)

Manuela Waldner na stanowisko dyrektora finansowego ds. mobilności powołana została na okres pięcioletni. Stanowisko obejmie z dniem 1 lipca, zastępując na nim Arnolda Schiefera. Opuścił on zarząd ÖBB Holding na własną prośbę.

Waldner jest obecnie partnerem i dyrektorem zarządzającym w Boston Consulting Group Austria. Posiada dyplom administracji biznesowej. Jest ekspertem w sektorach transpormacji cyfrowej, zielonych technologii i mobilności. Ma także doświadczenie w zarządzaniu finansami.

– Cieszę się, że udało nam się pozyskać doświadczonego menedżera o poświadczonej wiedzy fachowej w sektorze kolejowym i transformacji cyfrowej – mówi Andrea Reithmayer, Przewodnicząca Rady Nadzorczej. – Jestem przekonana, że ​​nowy zespół zarządzający wraz z CEO Andreas Matthä na czele z powodzeniem rozwiąże przyszłe problemy i stawi czoła wyzwaniom. Jednocześnie chciałabym podziękować wieloletniemu dyrektorowi finansowemu Arnoldowi Schieferowi i życzyć mu wszystkiego najlepszego w przyszłej karierze.

Kim jest Manuela Waldner?

Manuela Waldner rozpoczęła swoją karierę zawodową po ukończeniu HTL w zakresie inżynierii lądowej oraz studiowaniu administracji biznesowej w Grazu i Krakowie. Tam doskonaliła swoją wiedzę jako technik projektów budowy mostów i tuneli. Przeniosła się do KPMG Transaction Services i specjalizowała się w projektach fuzji i przejęć oraz wycenach spółek w różnych branżach (lotniczej, energetycznej i produkcyjnej). Dalsza ścieżka kariery w 2009 r. zaprowadziła ją do grupy konsultingowej Boston Consulting Group, gdzie awansowała na stanowisko Dyrektora Zarządzającego i Partnera oraz Dyrektora Zarządzającego biura w Wiedniu.

O ÖBB

ÖBB to największa firma transportowa w Austrii. Zatrudnia około 42 tys. pracowników, obsługując każdego roku ponad 400 milionów pasażerów kolejowych i autobusowych oraz 90 milionów ton ładunków. W przewozach towarowych Grupa działa pod nazwą Rail Cargo w 18 krajach. Jest numerem 2 w Europie pod względem wykonanej pracy przewozowej. Pod nazwą Nightjet ÖBB obsługuje największą sieć nocnych pociągów w Europie.

Strategiczną spółką dominującą Grupy jest ÖBB-Holding AG. W skład zarządu ÖBB Holding wchodzą dyrektor generalny Andreas Matthä, a od 1 lipca 2023 r. dyrektor finansowy Manuela Waldner.

Dodaj komentarz