Tramwaje Wydarzenia

Pierwszy Pesa Twist dotarł do rumuńskiej Krajowy

Do rumuńskiej Krajowy dotarł pierwszy z zamówionych w PESA Bydgoszcz tramwaj Pesa Twist. W listopadzie pojazdy testowane były w Olsztynie.

Tramwaj Pesa Twist w drodze do Krajowy (fot. PESA Bydgoszcz)
Tramwaj Pesa Twist w drodze do Krajowy (fot. PESA Bydgoszcz)

Kontrakt na dostawę 17 tramwajów typu Twist dla Krajowy bydgoski producent pojazdów szynowych podpisał w lipcu 2021 r. To kolejna umowa, w ramach której składy trafią do Rumunii. Wcześniej spółka zrealizowała dostawy łącznie 20 pojazdów do Kluż i Jassy.

Produkowane dla Krajowy Twisty to tramwaje nowej generacji, których koncepcja jest bazą dla nowej rodziny pojazdów o roboczej nazwie tram.eu. Modułowość ich konstrukcji umożliwia, w zależności od oczekiwań klienta, zarówno dedykowaną zabudowę wnętrza, ja​k i dobór nowoczesnych systemów uwzględniających lokalne warunki techniczne i potrzeby przewoźnika. Twisty dla Krajowa mają długość 27m, 58 miejsc siedzących, przestrzeń dla niepełnosprawnych, klimatyzację, wi-fi i nowoczesne systemy diagnostyczne.

Tramwaje w listopadzie przeszły testy w Olsztynie. Miasto ma infrastrukturę tramwajową o parametrach zbliżonych do Krajowy. Pierwszy twist dotarł do klienta 1 grudnia 2021 – w Narodowe Święto w Rumunii.

– Twisty to ekologiczne, nowoczesne, tramwaje które zapewnią mieszkańcom Krajowy i turystom komfortową podróż – mówiła w trakcie konferencji prasowej 1 grudnia burmistrz miasta Lia Olguta Vasilescu. – Dziękuję również PESA za design tych tramwajów, uwzględniający zaproponowaną przez nas estetykę i kolorystykę nawiązującą do barw naszego miasta.

 

Pierwszy Twist jest już w zajezdni tramwajowej w Krajowie, wkrótce rozpocznie ostatni etap testów i odbiorów.

– Przed nami jazdy testowe na docelowej infrastrukturze, a później szkolenia motorniczych. Kontrakt realizowany jest zgodnie z harmonogramem, produkcja w toku, przygotowujemy się już do dostaw kolejnych tramwajów do Krajowej – powiedział Piotr Szarafiński, Kierownik Sprzedaży LRV PESA Bydgoszcz.

 

Pesa dostarczyła do tej pory ponad 830 tramwajów do kilkunastu europejskich miast. W tej chwili produkuje tramwaje dla Tallina, Wrocławia, Bydgoszczy, a także Krajowy.

Dodaj komentarz