global Konflikt w Ukrainie Raport z Polski

Pierwszy pociąg wyjechał na trasę Lwów – Rawa-Ruska – Warszawa

Ukrzaliznytsia uruchomiła nowe połączenie kolejowe Lwów – Rawa-Ruska – Warszawa. Pierwszy pociąg ruszył w trasę w niedzielę 15 października.

Ukrzaliznytsia uruchomiła nowe połączenie kolejowe Lwów - Rawa-Ruska - Warszawa (fot, UZ)
Ukrzaliznytsia uruchomiła nowe połączenie kolejowe Lwów – Rawa-Ruska – Warszawa (fot, UZ)

O uruchomieniu połączenia kolejowego Lwów – Rawa-Ruska – Warszawa pisaliśmy kilka dni temu. O skomunikowaniu ze stolicą Polski Lwowa, a także Iwano-Frankiwska, Stryja, Kołomyi, Kałusza, Bryuchowczy i Żółkwi mówiono już wcześniej.

Stacja Rawa-Ruska jest stacją przesiadkową z pociągu o rozstawie szyn 1520 mm na pociąg SKPL o rozstawie europejskim – 1435.Obydwa pociągi mogą przewozić w jedną stronę około 200 pasażerów, posiadają miejsca siedzące w I i II klasie.

– O realizacji projektu uruchomienia pociągi LwówWarszawa przez Rawę Ruską prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski mówił już w marcu – tłumaczy Jewhen Laszczenko, Prezes Zarządu JSC „Ukrzaliznycja”.- Dzisiaj uruchamiamy ten pociąg, by zwiększyć nasza ofertę przewozową. O potrzebie takich połączeń świadczy wysoka frekwencja na trasie KijówChełmWarszawa. Mamy nadzieję, że połączenie z Lwowa do Warszawy również przyciągnie tłumy. Na połączenia w pierwszym tygodniu od uruchomienia sprzedaliśmy już 70 proc. biletów.

 

Jak zaznacza Prezes UZ, w niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie pociągu Chop – Praga oraz PrzemyślBerlin.

Czas podróży ze Lwowa do Warszawy wynosi około 9 godzin, ceny biletów zaczynają się od 1188 hrywien

Kolejowe przewozy pasażerskie pomiędzy Ukrainą a Polską przez Rawę-Ruską zostały wstrzymane około 18 lat temu. Powodem był brak zainteresowania takimi przejazdami. W celu przywrócenia połączenia, zmodernizowano 8 km Eurotoru od polsko-ukraińskiej granicy do Rawy-Ruskiej. Przebudowano także tamtejszy dworzec kolejowy.

Dodaj komentarz