Inwestycje Tabor

PKP Intercity pokazało nową automatyczną myjnię we Wrocławiu

PKP Intercity zaprezentowała nową, ekologiczną i automatyczną myjnię, zlokalizowaną na terenie bocznicy kolejowej we Wrocławiu. Podobne inwestycje działają już w Warszawie i Krakowie, kolejne powstać mają w Szczecinie oraz Gdyni. Koszt wrocławskiej myjni to ponad 33 mln zł – jej budowę prowadziła firma Mostostal Warszawa.

Firma Mostostal Warszawa odpowiedzialna była za projekt i budowę automatycznej myjni PKP Intercity we Wrocławiu, a także montaż urządzeń. Zadbali także o infrastrukturę towarzyszącą inwestycji.

Umowa między spółką a polskim przewoźnikiem podpisana została w roku 2020.

Budowa była pod względem organizacyjnym i technicznym szczególnie wymagającym zadaniem, ponieważ realizowaliśmy ją w obiekcie, który pełni ważną rolę dla ogólnokrajowego systemu kolejowego i pracuje w trybie ciągłym. Staranna koordynacja prac pozwoliła zrealizować zadanie z zabezpieczeniem logistyki, a także zagwarantowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa – mówi Jorge Calabuig Ferre, Wiceprezes Zarządu Mostostalu Warszawa. – Wrocławska myjnia pociągów to kolejne po generalnym remoncie Dworca PKP Gdańsk Główny zadanie, które zrealizowaliśmy w obszarze budownictwa kolejowego. Zaznaczamy naszą obecność w segmencie rynku, a także na Dolnym Śląsku, gdzie realizujemy szereg inwestycji.

Myjnia PKP Intercity – o inwestycji

Myjnia jest obiektem całorocznym służącym do mycia zewnętrznego pociągów. Hala myjni o długości ok. 200 metrów została wyposażona w portale samojezdne ze szczotkami i dyszami wzdłuż linii toru. Inwestycja obejmuje również system zabezpieczenia przed oblodzeniem, gdzie odbywać się ma zabezpieczanie podwozi pojazdów szynowych przed oklejaniem śniegiem i lodem.

Jako przewoźnikowi, który realizuje koncepcję zrównoważonego rozwoju, zależało nam, aby myjnia posiadała ekologiczne rozwiązania. Dlatego wyposażona została w oczyszczalnię ścieków z obiegiem zamkniętym wody technologicznej, pozwalającym na wielokrotne wykorzystywanie wody z mycia oraz system zbierania deszczówki. Na dachu pomieszczenia technicznego myjni zamontowane zostały panele fotowoltaiczne w celu produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne budynku – mówi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity.

 

Budowa myjni kosztowała ponad 33 mln zł i stanowi część projektu unijnego „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A., realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To kolejny tego typu obiekt PKP Intercity. W maju 2022 roku została oddana do użytku myjnia na warszawskim Grochowie, a w listopadzie 2023 roku – sezonowa myjnia w Krakowie. Łącznie spółka wybuduje 7 nowoczesnych myjni.

Inwestycje w nowoczesne zaplecza techniczne

Myjnia we Wrocławiu jest częścią projektu modernizacji stacji postojowej w stolicy Dolnego Śląska. Przebudowane zostały już elementy hali lokomotywowni – przeprowadzone roboty objęły przebudowę kanałów rewizyjnych wraz z nowym torowiskiem oraz posadzkami betonowymi. Przewoźnik planuje także budowę budynku magazynowo-biurowego, przebudowę odcinka drogi wewnętrznej, placu ładunkowo-rozładunkowego oraz placu postojowego w rejonie hali wagonowni, przebudowę drogi wewnętrznej w rejonie hali lokomotywowni. Za wykonanie wszystkich prac odpowiedzialna będzie firma Mostostal Warszawa, która przedstawiła najkorzystniejsze oferty w postępowaniach przetargowych.

Dodaj komentarz