Pasażer

PKP Intercity poprawia komfort podróży na Warmii i Mazurach

PKP Intercity zwiększa komfort podróży i wprowadza w województwie warmińsko-mazurskim nowe pociągi. Zmiany wprowadzone zostaną wraz z nowym rozkładem jazdy na rok 2020/2021 – od 13 grudnia.

Nowy rozkład jazdy to większe możliwości i wygoda podróży z i do Olsztyna. Aż 16 z 18 połączeń będzie realizowanych w kategorii InterCity. Poprawi się komfort przejazdu między Olsztynem a Trójmiastem i Szczecinem – pasażerowie będą podróżować jedynie pociągami kategorii IC: IC Stańczyk, IC Gryf, IC Rybak, IC Żuławy i IC Albatros. Wszystkie z nich będą obsługiwane składami ze zmodernizowanymi wagonami, co jest efektem programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Tak samo będzie na trasie OlsztynPoznań – wszystkie pociągi łączące obydwa miasta będą w kategorii IC: IC Drwęca, IC Mamry, IC Ukiel, IC Jeziorak. Wydłuży się relacja ostatniego z nich, dzięki czemu Olsztyn uzyska nowe połączenie z Wrocławiem.

Nowy pociąg IC Niegocin zapewni połączenie Giżycka z Trójmiastem na czas modernizacji linii kolejowej nr 38. Od czerwca 2021 r. pociąg TLK Biebrza pojedzie w wydłużonej relacji GdyniaWarszawa przez Olsztyn, Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę i Siemiatycze, zapewniając tym samym komunikację Olsztyna z Podlasiem.

Nowy rozkład przynosi także cykliczne połączenia między Olsztynem a Warszawą. Na tej trasie kursować będzie 8 par pociągów, odjeżdżających w dwugodzinnych odstępach z Warszawy od 6:00 do 20:10, a przyjeżdżających do stolicy od 8:00 do 22:00.

Już wkrótce kolejne nowe połączenie

W nowym rozkładzie PKP intercity zaplanowało także jeszcze jedno nowe połączenie, którego start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. Decyzja o dacie jego uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz. Pociąg TLK Kormoran pojedzie w nowej relacji Polanica Zdrój – Olsztyn, zapewniając olsztynianom codzienne połączenie z Warszawą, Katowicami, Nysą i Kotliną Kłodzką.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Prace rozpoczną się również na linii nr 38 na odcinku EłkGiżycko, przez co pociągi między Olsztynem a Białymstokiem (IC Rybak, TLK Biebrza) kursować będą przez Szczytno i Pisz, a skład IC Mamry z Wrocławiadojedzie tylko do Giżycka. Kolejne zmiany czekają na pasażerów wraz z rozpoczęciem modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. Część pociągów z i do Olsztyna będzie dojeżdżać tylko do i ze stacji Warszawa Gdańska.

Dodaj komentarz