Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

PKP Intercity uruchomiło bezpośrednie połączenia pod Tatry

Planujesz zimowe ferie w Zakopanem? Pod Tatry dojedziesz bezpośrednio pociągiem PKP Intercity. Na kolejową „zakopiankę” składy wróciły tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Fot. PKP Intercity

Na trasę Kraków – Zakopane pociągi PKP Intercity wróciły po prawie 4-miesięcznej przerwie. W jej trakcie trwały prace modernizacyjne linii łączącej stolicę Tatr ze stolicą Małopolski.

Jak poinformował przewoźnik, w okresie zwiększonego zainteresowania podróżami na południe kraju prace modernizacyjne zostały wstrzymane. Decyzja ta ma wpłynąć na usprawnienie podróży do Zakopanego.

Połączenia do końca lutego

Z oferty PKP Intercity na bezpośrednie połączenia pod Tatry korzystać będzie można do 28 lutego.

Najszybciej ten odcinek pokona EIC Tatry, któremu zajmie to 2 godziny i 56 minut. Z Krakowa odjedzie o godz. 9:37, a na stację docelową dotrze o godz. 12:33. Po drodze zatrzyma się w Chabówce i Nowym Targu. Swój bieg rozpocznie o godz. 6:34 od stacji Warszawa Wschodnia. Z tej samej stacji do Zakopanego wyruszy IC Karłowicz, który po drodze zatrzyma się między innymi w Radomiu, Kielcach, Krakowie czy Rabce Zdrój.

Połączenia z Pomorzem

Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza. IC Podhalanin połączy Szczecin z zimową stolicą Polski, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Zabrza czy Katowic. Natomiast TLK Karpaty i TLK Małopolska będą kursować w relacji Gdynia Główna – Zakopane. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC Witkacy, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź.

-Do Zakopanego co roku podczas zimy wyrusza z nami wielu pasażerów. To gorący okres, w którym podróżujemy do zimowej stolicy Polski ze względu na Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra, ferie zimowe czy odbywający się w tym okresie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wiemy, jak ważne jest to połączenie dla naszych podróżnych. Dlatego, tak samo jak w sezonie letnim, nasze pociągi wracają na trasę łączącą Kraków z Zakopanem, dzięki czemu do stolicy Tatr będzie się można dostać w sposób komfortowy, ekologiczny i bezpieczny – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 

Prace modernizacyjne kolejowej „zakopianki” trwają etapami, tak by zapewnić podróżnym możliwość bezpośredniego dojazdu pod Tatry w sezonie zimowym oraz letnim. Zostaną one wznowione od początku marca, a na koniec czerwca jest zakładany powrót pociągów na czas wakacji. Efektem prowadzonych prac ma być skrócenie czasu podróży o ponad godzinę. Zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe planuje zakończenie przedsięwzięcia na 2023 rok.

Dodaj komentarz