Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK odnowi linię kolejową Toruń – Chełmża [ZDJĘCIA]

Linia kolejowa z Torunia do Chełmży zostanie odnowiona. Inwestycja warta blisko 145 mln zł poprawi komfort podróżowania mieszkańcom Łysomic, Ostaszewa Toruńskiego i Grzywny. W związku z pracami, za pociągi wprowadzona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza.

Fot. Szymon Danielek / PKP PLK

Wykonawca przebuduje perony na stacjach w Łysomicach, Ostaszewie Toruńskim i Grzywnie. Pojawią się nowe wiaty i ławki oraz jaśniejsze, energooszczędne oświetlenie. Orientację na stacjach i przystankach ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy pociągów. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się dzięki pochylniom zyskają wygodny dostęp do pociągów. Nowa lokalizacja przystanku w Ostaszewie Toruńskim – bliżej centrum miejscowości, poprawi dostęp do kolei.

Prace ruszą od stacji Toruń Wschodni. Wykonawca rozpocznie inwestycję jeszcze w czerwcu. Przy pomocy specjalnych, wysokowydajnych maszyn wybrany zostanie tłuczeń i zdemontowany tor. Na placu są już podkłady, szyny, elementy do budowy peronów oraz kruszywo.

Docelowo wymienionych zostanie 19 km torów oraz zamontowanych 11 nowych rozjazdów. Przebudowany będzie system sterowania ruchem kolejowym. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy wymiana urządzeń oraz nawierzchni na 14 przejazdach oraz przejściach dla pieszych. Przepustowość na linii zwiększy mijanka w Łysomicach oraz dodatkowy tor przed stacją Toruń Wschodni, co ułatwi sprawne mijanie się pociągów.

Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h (obecnie do 90 km/h), a towarowe do 80 km/h (obecnie 40 km/h).

Zakres prac wymaga uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża od niedzieli, 13 czerwca. Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2022 r.

Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża” jest warty 144 779 840,21 zł netto i współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 85 proc.

Dodaj komentarz