Inwestycje Raport z Polski

PKP PLK przebudują przystanek Bydgoszcz Zachód

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i przebudowę peronów przystanku Bydgoszcz Zachód. Inwestycja poprawi dostęp do kolei dla pasażerów udających się w stronę Nakła nad Notecią i Piły oraz do centrum miasta.

Perony na przystanku Bydgoszcz Zachód (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)
Perony na przystanku Bydgoszcz Zachód (fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK)

Wykonawcą zadania jest firma Gór-Tor sp. z o.o. Przygotowanie dokumentacji projektowej oraz realizacja prac budowlanych na przystanku Bydgoszcz Zachód (linia kolejowa nr 18 KutnoPiła Główna) wyniesie 4,5 mln zł netto.

Bydgoszcz Zachód – jakie prace będą wykonane?

Na przystanku Bydgoszcz Zachód wykonawca przebuduje – podwyższy – dwa perony. Ponadto, zamontuje nowe wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Na peronach stanie energooszczędne oświetlenie, będą gabloty informacyjne oraz czytelne oznakowanie.

– Rządowy Program Przystankowy jest jednym z filarów naszej walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W jego ramach budujemy i odbudowujemy przystanki kolejowe, by kolej mogła docierać do jak największej liczby miejscowości. Teraz do wygodnego transportu kolejowego dostęp otrzymają także mieszkańcy Bydgoszczy. Efektem podpisanej przez PLK S.A. umowy będzie większy komfort podróży i zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego w regionie – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

Wygodne dojścia do przystanku ułatwią dostęp na perony osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zapewnione będą również stojaki rowerowe.

– Efektem prac na przystanku Bydgoszcz Zachód będzie ułatwienie dostępu do kolei wszystkim podróżnym w tej części stolicy województwa kujawsko – pomorskiego. Także dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” kolej w regionie zmienia się na lepsze. To najbardziej ekologiczny środek transportu, coraz bardziej przewidywalny i bezpieczniejszy, co zachęca do wyboru pociągu w codziennych podróżach do pracy lub szkoły – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Środki na inwestycję pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie prac planuje się do końca września 2024 r.

Celem Programu o łącznej wartości 1 mld zł jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Na terenie woj. kujawsko-pomorskiego w ramach Programu zmodernizowano już przystanek Grzybno. PLK zbudują także m.in. nowe przystanki Grudziądz Śródmieście (Centrum), Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most oraz przebudują przejście podziemne na stacji Nakło nad Notecią. Na wymienione lokalizacje podpisano umowy na przygotowanie dokumentacji projektowych oraz realizację prac budowlanych. Na budowę nowego przystanku w Trzeciewnicy rozpoczęto postępowanie przetargowe.

Dodaj komentarz