Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK usprawni podróże na linii Poznań – Wolsztyn

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na realizację prac i dofinansowanie remontu linii między Wolsztynem a Drzymałowem w woj. wielkopolskim. Inwestycja zapewni lepsze podróże na odcinku Poznań – Wolsztyn. Koszt prac to ok. 108 mln zł. Ich zakończenie zaplanowano na lipiec 2023 r.

Fot. Mirosław Siemieniec / PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy z wykonawcą, firmą Infra Silesia S.A., na przygotowanie dokumentacji i realizację prac budowlanych oraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego na dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Dzięki inwestycjom w ramach Krajowego Programu Kolejowego, przy efektywnym wykorzystaniu funduszy europejskich, PLK konsekwentnie zwiększają atrakcyjność kolei nie tylko na trasach międzynarodowych i krajowych, ale także regionalnych. Prace między Wolsztynem a Drzymałowem zapewnią sprawniejsze i wygodniejsze podróże do Poznania, a mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do przewidywalnej i ekologicznej komunikacji – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

O inwestycji mówił także marszałek wielkopolski.

– To jeden z większych projektów kolejowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego, który będzie służył pasażerom w regionie i przyczyni się do zwiększenia ich komfortu oraz bezpieczeństwa. Od szeregu lat podejmujemy wiele inicjatyw i działań w obszarze infrastruktury kolejowej, które zmierzają do zwiększenia konkurencyjności tej gałęzi transportu – powiedział Marek Woźniak, marszałek wielkopolski.

 

Dogodny dostęp do kolei umożliwią nowe perony w Wolsztynie i Grodzisku Wielkopolskim. Na wyższych platformach przewidziano wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Dla lepszej orientacji w podróży przygotowane zostanie dotykowe oznakowanie, elektroniczne wyświetlacze i gabloty informacyjne. Dogodne dojście na pociąg zapewnią wyremontowane przejścia podziemne. Osoby mające trudności z poruszaniem się zyskają pochylnie. Bezpieczeństwo zwiększą balustrady, a do ekologicznych podróży zachęcą stojaki rowerowe.

Czytaj dalej >