Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK zmodernizowały przystanek Wierna Rzeka na linii Kielce – Częstochowa

Na trasie Kielce – Częstochowa zmodernizowany został przystanek kolejowy Wierna Rzeka. To część większej inwestycji PKP PLK na świętokrzyskim odcinku trasy.

Fot. Izabela Miernikiewicz / PKP PLK

Przystanek został dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych: są dwa nowe, wyższe perony i pochylnie. Osoby niewidome i niedowidzące zyskały ścieżki naprowadzające i wypukłe pasy w nawierzchni peronu. W ramach inwestycji zamontowano także nowe wiaty i ławki oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zyskali wcześniej lepszy dostęp do kolei dzięki przebudowie peronów na stacjach i przystankach: Czarnca, Bukowa, Ludynia Dwór, Włoszczowa i Kielce Herbskie.

Na linii wykonano prace utrzymaniowe z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu – maszyny AHM i oczyszczarki tłucznia. Roboty objęły ok. 8 km linii na szlaku Piekoszów – Małogoszcz. Przejazd kolejowo-drogowy w pobliżu przystanku Wierna Rzeka zyskał nową nawierzchnię z płyt, dla płynnego przejazdu aut i pociągów przez skrzyżowanie.

Będzie bezpieczniej na przejazdach w Szczukowicach, Małogoszczu, Ludyni, Włoszczowie i Żelisławicach na linii KielceCzęstochowa. Na skrzyżowaniach wymienione zostaną urządzenia przejazdowe. Będą też dodatkowe sygnalizatory, które poinformują kierowców o zbliżającym się pociągu. Zamontowany zostanie monitoring. Poprawiona będzie jezdnia i tory. Roboty zaplanowano na bieżący i przyszły rok.

Prace PLK na międzyregionalnej trasie z Kielc w kierunku Częstochowy i Katowic, zapewniają sprawne połączenia i transport ładunków. Wartość prac na świętokrzyskim odcinku linii KielceCzęstochowa – Fosowskie tylko w tym roku wyniosła ok. 27 mln zł. W latach 2017-2020 na poprawę świętokrzyskiego odcinka trasy przeznaczono 46 mln zł.

czytaj również

Dodaj komentarz