Inwestycje Wydarzenia

PKP przebuduje dworzec kolejowy w Trzemesznie [WIZUALIZACJE]

PKP rozpoczyna przebudowę dworca kolejowego w Trzemesznie. Dzięki przeprowadzonym pracom podniesiony zostanie komfort i standard obsługi podróżnych. Obiektowi przywrócony zostanie historyczny wygląd.

Wizualizacja

Umowa na przebudowę dworca w Tzemesznie już została podpisana. Ruszyły także pierwsze prace budowlane. Dzięki nim, pochodzący z 1872 roku budynek, odzyska swój historyczny wygląd. Ważnym elementem tych działań będzie rozbiórka dobudowanej później, zlokalizowanej po stronie wschodniej, przybudówki, a także znajdującego się przy dworcu budynku technicznego. Renowację przejdzie ceglana elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi. Walory bryły zmodernizowanego obiektu podkreśli nowa iluminacja nocna. Odtworzona na wzór historycznej zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Projekt przebudowy zakłada również wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, wzmocnienie istniejących fundamentów, budowę szybu windowego, wymianę stropów, konstrukcji zadaszenia, a także poszycia dachowego.

Na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni głównej, osobna poczekalnia dla rodzin z dziećmi, toalety ogólnodostępne oraz pomieszczenie kasy biletowej. W trakcie aranżacji wnętrza poczekalni użyte zostaną nowoczesne oprawy oświetleniowe, tablice informacyjne oraz ławki dla podróżnych, które będą komponowały się z zabytkowymi drzwiami i posadzkami. W celu zwiększenia komfortu podróżnych oczekujących na przyjazd obydwie poczekalnie będą klimatyzowane. Na parterze budynku oraz na piętrze  część pomieszczeń będzie przeznaczona pod wynajem. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

– Efekty rządowego Programu Inwestycji Dworcowych widać w całej Polsce. Trwa budowa nowoczesnych dworców, kolejne obiekty oddawane są do użytku pasażerów. Niedawno rozpoczęła się przebudowa dworca w Trzemesznie. Program Inwestycji Dworcowych to jeden z filarów inwestycji na polskiej kolei – droga do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Wizualizacja

O inwestycji mówił także wiceminister aktywów państwowych.

Przebudowa historycznego dworca w Trzemesznie to kolejna inwestycja, którą PKP S.A. rozpoczyna w województwie wielkopolskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Pochodzący z 1872 roku budynek odzyska swoje historyczne piękno, stając się jednocześnie obiektem dostępnym, komfortowym dla podróżnych i nowoczesnych. To bardzo ważne, żeby kolej w Polsce podejmowała działania takie jako to, zachęcające podróżnych do korzystania z jej usług – mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.

 

Do zmian na kolei nawiązał wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Modernizacja dworca w Trzemesznie wpisuje się w inwestycje na kolei, które są jednym z priorytetów obecnego rządu. Program Inwestycji Dworcowych to niemal 200 nowoczesnych dworców w całym kraju zmodernizowanych do 2023 r. za łączną kwotę prawie 2 mld zł. Cieszę się, że udało się wyłonić wykonawcę na przebudowę dworca w Trzemesznie, bo mieszkańcy mniejszych miejscowości także zasługują na bezpieczne i komfortowe warunki podróżowania – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.