Inwestycje Wydarzenia

PKP przebuduje dworzec kolejowy w Trzemesznie [WIZUALIZACJE]

Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze środków unijnych.

– Dzięki Funduszom Europejskim dworzec w Trzemesznie nie tylko odzyska swój dawny blask, ale także zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To ważne, by budynki nie tylko były atrakcyjne wizualnie, ale również zostały dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych – podkreśla Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

 

Trzemeszno to kolejna stacja kolejowa, która doczeka się rewitalizacji dworca w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

-To jedna z trzynastu tego typu inwestycji, jakie w woj. wielkopolskim zrealizuje PKP S.A. Do tej pory zakończyliśmy już przebudowę dworców Poznań Zachodni i Poznań Garbary. W tym roku planujemy także otwarcie nowych dworców Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie wybudowanych w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Oprócz dworca w Trzemesznie, modernizację przejdzie 10 innych obiektów dworcowych.

Dworzec w Trzemesznie zostanie zmodernizowany razem z 10 innymi obiektami dworcowymi w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, w ramach projektu, który otrzymał 73 mln złotych dofinasowania z Funduszy UE dla Infrastruktury i Środowiska. Dzięki tym modernizacjom pasażerowie otrzymają nowoczesną i dostępną infrastrukturę, co pozytywnie wpłynie na rozwój transportu kolejowego w Polsce oraz na rozwój kolejowej sieci TEN-T – dodaje Joanna Lech, p.o. dyrektora CUPT.

 

Ważnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku dworca do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Stanie się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille’a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W wyniku przebudowy dworca poprawi się również bezpieczeństwo w budynku jak i jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

Wizualizacja

W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie rozwiązań proekologicznych. W budynku zostanie zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie wraz automatyką sterującą, a na dachu dworca przewidziano panele fotowoltaiczne służące do produkcji „zielonej energii”. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o redukcji strat ciepła poprzez docieplenia dworca, a także montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Rewitalizacji zostanie poddane bezpośrednie otoczenie dworca poprzez ułożenie nowej nawierzchni chodników, wykonanie nowych schodów i pochylni, a także uporządkowanie zieleni oraz montaż małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie, stojaki rowerowe).

Dodaj komentarz