Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP S.A. rozpoczyna przebudowę dworca w Trawnikach [FOTO]

Dworzec w Trawnikach przejdzie gruntowną przebudowę. PKP S.A. przekazał już plac budowy wykonawcy robót. Prace, które kosztują 7,9 mln zł, zrealizuje on do lata 2024 r.

Rusza przebudowa dworca w Trawnikach (fot. PKP S.A.)
Rusza przebudowa dworca w Trawnikach (fot. PKP S.A.)

Po przebudowie dworzec w Trawnikach odzyska swój dawny blask i zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Szczególną uwagę PKP S.A. skupi tam na ułatwieniu dostępu do kolei osobom niepełnosprawnym.

Inwestycja w Trawnikach to kolejny projekt realizowany w woj. lubelskim, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Obiekt, który zlokalizowany jest na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk, powstał w 1877 r. Zgodnie z projektem prac, wykonawca przywróci elewacji dworca historyczny zarys elewacji. Odtworzy także gzymsy, a także elementy dekoracyjne. Po wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w budynku będzie cieplej.

– Jestem przekonany, że po zakończeniu modernizacji dworzec w Trawnikach stanie się wizytówką miasta, a także dowodem na to, jak pozytywnie zmienia się polska kolej. Dzięki tej inwestycji historyczny budynek odzyska swój dawny blask oraz zyska wiele udogodnień, m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy podróżnych z ciężkim bagażem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym stanie się także bardziej komfortowy, bezpieczny i ekologiczny. I właśnie tymi trzema słowami można opisać kolej, jakiej oczekują Polacy, i jaką konsekwentnie buduje polski rząd – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Dworzec w Trawnikach od strony torów (fot. PKP S.A.)
Dworzec w Trawnikach od strony torów (fot. PKP S.A.)

Wizytówka Trawników

Elewacja północna dworca zyska odwzorowane z historycznego wejście główne oraz dwa symetryczne wejścia: do zaplecza kas oraz do lokalu komercyjnego. Od strony południowej zostaną także przywrócone historyczne wyjścia na perony. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Trawnikach to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się wizytówką miejscowości Trawniki oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Lublina i Chełma. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Inwestycję dofinansowała Unia Europejska, o czym przypomniał minister Grzegorz Puda.

– Jednym z założeń polityki spójności jest wsparcie dziedzictwa kulturowego i historycznego państw członkowskich UE. Dofinansowanie z funduszy europejskich, pochodzącego z 1877 roku dworca w Trawnikach w województwie lubelskim, jest tego najlepszym przykładem. Jestem przekonany, że dzięki unijnemu wsparciu ten zabytkowy budynek już wkrótce odzyska swój dawny wygląd i będzie cieszył oko korzystających z niego podróżnych, w tym również osób z niepełnosprawnościami – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

 

Dodaj komentarz