Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP SA zmieniają dworzec Bydgoszcz Zachód [WIZUALIZACJA]

Nowoczesna przestrzeń obsługi podróżnych w historycznej bryle, z usprawnieniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązaniami przyjaznymi środowisku – taki będzie dworzec Bydgoszcz Zachód po zakończeniu inwestycji. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą robót budowlanych.

Dworzec Bydgoszcz Zachód (wizualizacja)
Dworzec Bydgoszcz Zachód (wizualizacja)

Prace budowlane na dworcu rozpoczną się na przełomie maja i czerwca. Dzięki przebudowie budynek stanie się nowoczesny i przyjazny dla wszystkich grup podróżnych. Renowację przejdzie m.in. elewacja, która zyska nową kolorystykę. Pojawi się na niej nowy zegar oraz podświetlany napis z nazwą stacji. Przed wejściem do poczekalni, dzięki przebudowie, powstanie zadaszony przedsionek, w którym również będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu.

Całkowicie na nowo zaprojektowano poczekalnię dla podróżnych. Wnętrze będzie utrzymane w bieli i  szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji oraz wielkoformatowej szklanej witrynie w obrębie wejścia głównego. Aranżację uzupełni nowoczesne oświetlenie, w formie kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni zaprojektowano również ławki z wyprofilowanym i wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów. Tuż przy niej zostaną zlokalizowane toalety. Dworzec będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami poprzez wprowadzenie szeregu usprawnień tj. linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a czy mapy dotykowe dworca.

– Konsekwentnie realizujemy postawiony cel, którym jest nowoczesna i przyjazna kolej. Przebudowa dworca Bydgoszcz Zachód to kolejny krok na tej drodze. Jestem przekonany, że po zakończeniu inwestycji budynek stanie się obiektem nowoczesnym i przyjaznym dla wszystkich pasażerów oraz spełni ich oczekiwania. Inwestycje w infrastrukturę transportową na terenie polskich aglomeracji  są bardzo istotne z punktu widzenia podróżnych, którzy codziennie korzystają z kolei, aby dotrzeć do pracy, szkoły, na zakupy czy do lekarza – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Ministerstwo Infrastruktury o inwestycji

 

– Podpisanie umowy na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Bydgoszczy zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się wizytówką i ważnym punktem na mapie miasta. Co więcej, ułatwi pasażerom podróżowanie po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O planowanych pracach mówił także przedstawiciel PKP SA.

– Już niebawem na dworcu Bydgoszcz Zachód ruszą prace budowlane, które całkowicie zmienią ten budynek. Po ich zakończeniu pasażerowie zyskają nowoczesną i komfortową przestrzeń obsługi podróżnych, przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami i bezpieczną. Dzięki zastosowanym technologiom i systemom dworzec Bydgoszcz Zachód będzie również przyjazny środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz