Raport z Polski Wydarzenia

Pociąg wrócił w Bory Tucholskie [ZDJĘCIA]

Na linię kolejową nr 201 na odcinku Szlachta-Wierzchucin w Borach Tucholskich wróciły pociągi.

Tuchola. Uroczysta inauguracja połączenia kolejowego Szlachta-Wierzchucin. (Fot: Tomasz Czachorowski/Urząd Marszałkowski)
Tuchola. Uroczysta inauguracja połączenia kolejowego Szlachta-Wierzchucin. (Fot: Tomasz Czachorowski/Urząd Marszałkowski)

Linię obsługują cztery pary pociągów w dni powszednie (poniedziałek-piątek), a także dwie pary w weekendy. Godziny kursowania oraz sieć przesiadek zostały ustalone przede wszystkim z myślą o uczącej się młodzieży. Dojeżdżają oni do szkół m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Tucholi i Czersku. Do 19 kwietnia bilety za przejazd między Wierzchucinem a Szlachtą kosztują złotówkę (1 złoty).

Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa, poinformowała, że z chwilą uruchomienia pociągów na tym odcinku połączenia regionalne zamkną się liczbą 5 400 pociągokilometrów (5 150 wcześniej). Powiedziała:

– To kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców województwa. Lokalny rozkład jazdy był konsultowany z samorządowcami i mieszkańcami, zakładamy więc, że będzie odpowiadał na zapotrzebowanie. Pociągi Szlachta-Wierzchucin, zawieszone dwa lata temu w związku z pandemią, są bardzo oczekiwane, mieliśmy w tej sprawie mnóstwo sygnałów.

 

Na realizację wszystkich pasażerskich przewozów kolejowych objętych aktualnym rozkładem jazdy samorząd województwa przeznacza 135,7 mln złotych, wobec 90 milionów złotych poprzednio, co oznacza o ponad 30% połączeń więcej. Pozytywne zmiany obejmują także m.in. wznowione w styczniu połączenia Toruń-Sierpc przez Lipno oraz zwiększenie liczby pociągów obsługujących połączenia. W Urzędzie Marszałkowskim trwają obecnie prace nad kolejnym zwiększeniem liczby pociągów na obsługiwanych liniach.

 

Dodaj komentarz