Konflikt w Ukrainie Przewozy towarowe

Pociąg z Korei Północnej wjechał do Rosji. Wwiózł broń?

Po blisko dwóch latach granicę Rosji przekroczył pociąg należący do Korei Północnej – poinformowała agencja informacyjna Reuters. Czy w ten sposób realizowane są tajne dostawy broni? To sugerują władze USA.

Fot. ilustracyjne
Fot. ilustracyjne

Jak poinformował Reuters, powołując się na think tank 38 North, monitorujący sytuację w Korei Północnej, USA zawiadomiły, że posiadają informacje na temat dostaw broni z Korei Północnej do Rosji. Co więc wiózł pociąg, który w piątek przekroczył granicę z Rosją?

Koreański skład wjechał na terytorium Rosji po raz pierwszy od dwóch lat. W 2020 r. granice zostały zamknięte z powodu pandemii COVID-19.

Przejazd pociągu zarejestrowały zdjęcia satelitarne. Jednak ustalenie tego co dokładnie przewoził jest niemożliwe.

Jak podkreśla Reuters, pociąg wjechał na terytorium Rosji dwa dni po ogłoszeniu przez USA doniesień o dostawach broni z Korei Północnej. Ta przeznaczona ma być do kolejnego ataku na Ukrainę. Zdaniem Amerykanów, pociski artyleryjskie transportowane mają być przez kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Koleje Rosyjskie poinformowały zaś, że do Korei Północnej wysłali pierwszy pociąg z 30 kłusakami orłowskimi na pokładzie. To rasowe konie hodowane w Rosji.

Źródło: PAP, TVN24

Dodaj komentarz